Test: Pentax K1: En drøm af et spejlreflekskamera

Med K1 har Pentax skabt et imponerende full frame DSLR-kamera, der ikke engang er voldsomt dyrt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uanset at mobilerne er blevet imponerende gode til at skyde billeder, og at de spejlløse kameraer stormer frem, så er der altså ikke noget, der slår et godt spejlrefleks.

Med K1 har Pentax skabt en drøm af et DSLR-kamera. Det er ikke bare bygget som en tank i vejrresistent magnesium, der holder til stort set alt, det er også forsynet med kamerateknik af absolut bedste klasse.

K1 er Pentax’ første full frame kamera, og det er forsynet med en 36,4 MP CMOS sensor uden low pass filter, så du udnytter hele det store felt. Sammen med Shake Reduction, en kraftfuld 5-akset billedstabilisering og effektiv autofokus er det med til at sikre enormt skarpe billeder, der tåler selv ret hård beskæring i efterbehandlingen. Og lægger du Pentax’ unikke Pixel Shift Resolution-teknologi oveni, der dog fungerer bedst med en tripod og et stillestående motiv, så får du nogle af de mest detaljerige billeder, du kan opnå med et digitalt kamera i dag.

Til video er kameraet ligeledes fremragende, og batteritiden er imponerende. Der er alt, du kan drømme om af funktioner, inkl. gps, kompas og endda Astrotracer, som sporer elementer på himlen, og kameraet er tæt pakket med knapper og hjul til at betjene det hele manuelt. Skærmen står flot og kan vippes en smule til alle sider.

Der er desuden indbygget Wi-Fi til at overføre og fjernbetjene kameraet. Pentax’ app er dog ikke på højde med de bedste konkurrenters. K1 fungerer med alle K-objektiver lanceret efter 1975, så mulighederne er enorme. Med dette kamera i hænderne kommer du sandsynligvis ikke til at mangle noget de næste mange mange år.

 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job