Test: Pentax K1: En drøm af et spejlreflekskamera

Med K1 har Pentax skabt et imponerende full frame DSLR-kamera, der ikke engang er voldsomt dyrt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uanset at mobilerne er blevet imponerende gode til at skyde billeder, og at de spejlløse kameraer stormer frem, så er der altså ikke noget, der slår et godt spejlrefleks.

Med K1 har Pentax skabt en drøm af et DSLR-kamera. Det er ikke bare bygget som en tank i vejrresistent magnesium, der holder til stort set alt, det er også forsynet med kamerateknik af absolut bedste klasse.

K1 er Pentax’ første full frame kamera, og det er forsynet med en 36,4 MP CMOS sensor uden low pass filter, så du udnytter hele det store felt. Sammen med Shake Reduction, en kraftfuld 5-akset billedstabilisering og effektiv autofokus er det med til at sikre enormt skarpe billeder, der tåler selv ret hård beskæring i efterbehandlingen. Og lægger du Pentax’ unikke Pixel Shift Resolution-teknologi oveni, der dog fungerer bedst med en tripod og et stillestående motiv, så får du nogle af de mest detaljerige billeder, du kan opnå med et digitalt kamera i dag.

Til video er kameraet ligeledes fremragende, og batteritiden er imponerende. Der er alt, du kan drømme om af funktioner, inkl. gps, kompas og endda Astrotracer, som sporer elementer på himlen, og kameraet er tæt pakket med knapper og hjul til at betjene det hele manuelt. Skærmen står flot og kan vippes en smule til alle sider.

Der er desuden indbygget Wi-Fi til at overføre og fjernbetjene kameraet. Pentax’ app er dog ikke på højde med de bedste konkurrenters. K1 fungerer med alle K-objektiver lanceret efter 1975, så mulighederne er enorme. Med dette kamera i hænderne kommer du sandsynligvis ikke til at mangle noget de næste mange mange år.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S