Ugens bedste elektronik-køb

Spar masser af penge på en lækker 2-i-1-computer, en smart Samsung-mobil og andre gode gadgets. Vi har samlet ugens bedste elektronik-køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den spritnye Galaxy S8 er ude, men det betyder ikke, at forgængeren Galaxy S7 edge ikke længere er en fremragende mobil. Samsungs kurvede smartphone var blandt de absolut bedste Android-mobiler fra sidste år. Kameraet, ydelsen og skærmen er af rigtig høj klasse. Den fik derfor en stor anbefaling i Datatids test - læs anmeldelsen af Samsung Galaxy S7 edge her.

Den oprindelige pris var 6.499 kroner, men mobilen kan fås til tæt på det halve nu - se prisen på Samsung Galaxy S7 Edge her.

Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S7 edge,

Stærk 2-i-1'er

Savner du en god bærbar, og skal den også gerne kunne bruges som tablet, så er Acer Switch 12 Alpha et rigtig godt bud. Den er lækkert designet, har en flot skærm og er fuld af kræfter. Derfor vandt den Datatids test - læs anmeldelsen af Acer Switch 12 Alpha her.

Prisen var 10.499 kroner, da den kom på markedet, men der er flere tusinde kroner at spare på den nu - se prisen på Acer Switch 12 Alpha her.

Tastaturet har læder på bagsiden og på dele af fronten. Det er lige til at klikke af, når det ikke bruges. Tastaturet har læder på bagsiden og på dele af fronten. Det er lige til at klikke af, når det ikke bruges.

Lav de vildeste action-videoer

Sommerens vilde bedrifter på surfbrættet, skateboardet eller cyklen skal foreviges, og det gøres bedst med et action-kamera. Garmin Virb Ultra 30 leverer video af høj kvalitet og er nemt at bruge. Det fik derfor en flot anmeldelse hos Datatid - læs anmeldelsen af Garmin Virb Ultra 30 her.

Kameraet kostede 3.499 kroner ved lancering, men prisen er faldet en del nu - se prisen på Garmin Virb Ultra 30 her.

Garmin Virb Ultra 30. På Garmins trykfølsomme, 1,75” store farveskærm kan du nemt kontrollere din optagelse.

Blu-ray med streaming

Vil du se blu-ray-film og have adgang til streaming fra Netflix og andre populære tjenester, så kan du slå to fluer med et smæk, ved at investere i Sony UHP-H1. Den smarte blu-ray-afspiller viser dine skiver opskaleret i 4K-kvalitet og har internet-adgang samt apps til diverse tjenester indbygget. Alt om DATA syntes godt om den - læs anmeldelsen af Sony UHP-H1 her.

Du måtte slippe 4.000 kroner for den, da den kom på markedet, men blu-ray-afspilleren er faldet til under det halve nu - se prisen på Sony UHP-H1.

Sony UHP-H1.

Lækker lyd på farten

Et sæt gode in-ears er svære at undvære. Det kan godt betale sig at spendere lidt på nogle, der er bedre end dem der følger med din mobil. Men et sæt gode in-ears behøver ikke koste en formue. Det er B&W C5 Series 2 et godt eksempel på. Datatid var begejstrede for headsettet - læs anmeldelsen af B&W C5 Series 2 her.

Prisen var 1.000 kroner, da det kom på markedet, men der er rigtig gode penge at spare på det nu - se prisen på B&W C5 Series 2. 

B&W C5 Series 2. B&W C5 Series 2.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S