TV-beslag med soundbar retter automatisk lyden mod dig

MotionSoundMount er et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget registrere hvor du sidder og retter automatisk lyden mod dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye tv'ers flotte tynde design kommer ofte på bekostning af lydkvaliteten. Vogel's har skabt en løsning i form af MotionSoundMount.

Her er tale om et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget sørger for, at lyden drejer automatisk op til 120 grader til venstre og højre i retning mod seeren. På den måde er lyden af film, koncerter og tv-serier altid fokuseret mod brugeren. Musik kan også streames til soundbaren fra en smartphone eller tablet.

Alt sker automatisk

Når tv'et er tændt, drejer MotionSoundMount sig i en glidende bevægelse til den sidst valgte synsvinkel. En separat fjernbetjening er ikke nødvendig. Og når tv'et er slukket, bevæger dette og MotionSoundMount sig tilbage til væggen.

Brugere får adgang til yderligere funktionaliteter via en dedikeret smartphone-app. Derved får alle i hjemmet mulighed for at vælge op til 10 optimale seerpositioner. Tv'et glider let og jævnt til venstre eller højre, fremad eller bagud.

MotionSoundMount blev udviklet til en lang række forskellige tv-skærme på mellem 40 og 65 tommer og med en maksimal vægt på 30 kg. Kriterier, der omfatter de mest populære modeller.

Se en præsentation af MotionSoundMount her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=aYtHe6evmUg&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S