TV-beslag med soundbar retter automatisk lyden mod dig

MotionSoundMount er et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget registrere hvor du sidder og retter automatisk lyden mod dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye tv'ers flotte tynde design kommer ofte på bekostning af lydkvaliteten. Vogel's har skabt en løsning i form af MotionSoundMount.

Her er tale om et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget sørger for, at lyden drejer automatisk op til 120 grader til venstre og højre i retning mod seeren. På den måde er lyden af film, koncerter og tv-serier altid fokuseret mod brugeren. Musik kan også streames til soundbaren fra en smartphone eller tablet.

Alt sker automatisk

Når tv'et er tændt, drejer MotionSoundMount sig i en glidende bevægelse til den sidst valgte synsvinkel. En separat fjernbetjening er ikke nødvendig. Og når tv'et er slukket, bevæger dette og MotionSoundMount sig tilbage til væggen.

Brugere får adgang til yderligere funktionaliteter via en dedikeret smartphone-app. Derved får alle i hjemmet mulighed for at vælge op til 10 optimale seerpositioner. Tv'et glider let og jævnt til venstre eller højre, fremad eller bagud.

MotionSoundMount blev udviklet til en lang række forskellige tv-skærme på mellem 40 og 65 tommer og med en maksimal vægt på 30 kg. Kriterier, der omfatter de mest populære modeller.

Se en præsentation af MotionSoundMount her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=aYtHe6evmUg&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS