TV-beslag med soundbar retter automatisk lyden mod dig

MotionSoundMount er et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget registrere hvor du sidder og retter automatisk lyden mod dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye tv'ers flotte tynde design kommer ofte på bekostning af lydkvaliteten. Vogel's har skabt en løsning i form af MotionSoundMount.

Her er tale om et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget sørger for, at lyden drejer automatisk op til 120 grader til venstre og højre i retning mod seeren. På den måde er lyden af film, koncerter og tv-serier altid fokuseret mod brugeren. Musik kan også streames til soundbaren fra en smartphone eller tablet.

Alt sker automatisk

Når tv'et er tændt, drejer MotionSoundMount sig i en glidende bevægelse til den sidst valgte synsvinkel. En separat fjernbetjening er ikke nødvendig. Og når tv'et er slukket, bevæger dette og MotionSoundMount sig tilbage til væggen.

Brugere får adgang til yderligere funktionaliteter via en dedikeret smartphone-app. Derved får alle i hjemmet mulighed for at vælge op til 10 optimale seerpositioner. Tv'et glider let og jævnt til venstre eller højre, fremad eller bagud.

MotionSoundMount blev udviklet til en lang række forskellige tv-skærme på mellem 40 og 65 tommer og med en maksimal vægt på 30 kg. Kriterier, der omfatter de mest populære modeller.

Se en præsentation af MotionSoundMount her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=aYtHe6evmUg&feature=youtu.be"]

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S