TV-beslag med soundbar retter automatisk lyden mod dig

MotionSoundMount er et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget registrere hvor du sidder og retter automatisk lyden mod dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye tv'ers flotte tynde design kommer ofte på bekostning af lydkvaliteten. Vogel's har skabt en løsning i form af MotionSoundMount.

Her er tale om et fleksibelt tv-beslag med integreret soundbar og trådløs subwoofer. Beslaget sørger for, at lyden drejer automatisk op til 120 grader til venstre og højre i retning mod seeren. På den måde er lyden af film, koncerter og tv-serier altid fokuseret mod brugeren. Musik kan også streames til soundbaren fra en smartphone eller tablet.

Alt sker automatisk

Når tv'et er tændt, drejer MotionSoundMount sig i en glidende bevægelse til den sidst valgte synsvinkel. En separat fjernbetjening er ikke nødvendig. Og når tv'et er slukket, bevæger dette og MotionSoundMount sig tilbage til væggen.

Brugere får adgang til yderligere funktionaliteter via en dedikeret smartphone-app. Derved får alle i hjemmet mulighed for at vælge op til 10 optimale seerpositioner. Tv'et glider let og jævnt til venstre eller højre, fremad eller bagud.

MotionSoundMount blev udviklet til en lang række forskellige tv-skærme på mellem 40 og 65 tommer og med en maksimal vægt på 30 kg. Kriterier, der omfatter de mest populære modeller.

Se en præsentation af MotionSoundMount her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=aYtHe6evmUg&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job