Test: Brother MFC-J6930DW: Hurtig og fleksibel alt i en-printer

Meget fleksibel alt i en-printer, der klarer såvel A3- som A4-formater. Den er meget veludstyret, når det kommer til papirhåndtering. Betjeningen er også okay, og så er MFC-J6930DW rimelig hurtig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Brother MFC-J6930DW er en meget stor printer sammenlignet med de andre to erhvervsprintere her i testen. Det er der en fornuftig forklaring på, det er nemlig den eneste af de tre, der kan printe i A3-format.

Det er også en alt i en-printer, der kan klare lidt af hvert, den har to papirbakker med plads til hver 250 ark, en enkeltarkføder der supplerer disse samt en automatisk arkføder.

Det gør printeren særlig fleksibel i de tilfælde, hvor virksomheden eksempelvis ofte har brug for såvel A4- samt A3-print. De to formater kan placeres i hver sin bakke, hvilket gør, at man ikke skal skifte papir hele tiden.

Når det kommer til papirhåndtering, er denne printer i en liga for sig selv her i testen. Printeren er udstyret med 256 MB ram, det er fint, men der er selvfølgelig et stykke op til HP-printerens 768 MB. Printeren her vil derfor samlet set være egnet i arbejdsgrupper, hvor det stadige printbehov er en smule lavere sammenlignet med PageWide-printeren.

Det angiver den anbefalede printmængde fra producenterne da også. Med op til 20.000 sider om måneden er det dog stadig en printer, der vil kunne klare en del. Det er heller ikke så meget en manglende kvalitet, det er snarere at købe den rette printer til den rette jobmængde.

Printeren har et 3,7" touch-display

Det er tydeligt og sidder på et vipbart panel. Betjeningen virker mere brugervenlig end displayet på Epson-printeren. Det er småting, men i sidste ende vigtigt. MFC-J6930dw er mere end blot papirjonglør, når det kommer til tilslutningsmuligheder, cloudløsninger og mobile løsninger, så er der naturligvis forskelle. Men som hos alle tre printere her i testen bliver man forkælet på det plan.

Printkvaliteten er bestemt også mere end i orden, når det kommer til tekstprint, er det ikke med vore øjne og beskedne lup muligt at adskille kvaliteten på de tre deltagende printere. Når det kommer til illustrationer, klarer Brother printeren sig også ganske godt, her er der måske en lille fordel til de andre to, men det er ubetydeligheder.

At den samtidig kan gøre dette ved et forbrug på maksimalt 16,9 watt, gør det ikke ringere. Det er samtidigt den overordnet set mest støjsvage printer i brug af de tre deltagere. Den peaker ved et lige så højt støjmæssigt niveau som de andre printere, men den holder sig i langt hovedparten af printjobbet på et lavere støjniveau. Det er hørbart.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job