Test: Paradigm PW Amp: Den smarte løsning

Med Paradigm kan du foretage en ret præcis rumkorrektion – praktisk i et vanskeligt lokale.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Paradigm er et mærke, vi ikke hører så ofte i Danmark, og det er faktisk synd. Det forholdsvis unge firma, grundlagt i 1982, har hjemme i Toronto, Canada, og er ikke alene stort, når det gælder højttalere. Søstermærket Anthem står for AV- og stereogrej i de højeste luftlag.

PW står for Premium Wire-less, og ud over to trådløse stereohøjttalere omfatter serien den testede PW Amp-model med effektforstærker og en PW Link-enhed til aktive højttalere. Begge disse enheder er meget kompakte, og vægten er blot 1,4 kg. Udgangseffekten opgives til 2 x 100 W RMS i 4 ohm.

Paradigm PW er ret smart

Det smarte ved PW Amp (og PW Link) består i, at den leveres med målemikrofon og indbygget rumkorrektion i samme klasse som de kostbare Anthem-forstærkere. Man slutter mikrofonen til en USB-port på en computer, som leverer den nødvendige processorkraft, downloader den nødvendige software og følger vejledningen på skærmen.

Når den har registreret de sædvanlige svirplyde, her i fem positioner, udregner computeren gennemsnitsværdierne, danner den matchende korrektionskurve og uploader den til PW-enheden.
Med KEF-højttalerne bliver resultatet en noget mere præcis bas og en lidt glattere mellemtone. Med dårligere højttalere eller et vanskeligere rum kan forbedringerne blive endnu større.

Uden fjernbetjening og med yderst begrænset nærbetjening bliver man meget afhængig af Play-Fi-appen, som Paradigm licenserer fra surround-specialisterne DTS. Når man har vænnet sig til logikken, bliver betjeningen problemfri, og det er nemt at udvælge de ønskede musiktjenester.

Paradigm PW Amp er knap 15 cm bred og placeret i et godt ventileret plastkabinet. Mute-knappen gør det også muligt at sammenligne lyden med og uden rumkorrektion.
Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S