Test: Paradigm PW Amp: Den smarte løsning

Med Paradigm kan du foretage en ret præcis rumkorrektion – praktisk i et vanskeligt lokale.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Paradigm er et mærke, vi ikke hører så ofte i Danmark, og det er faktisk synd. Det forholdsvis unge firma, grundlagt i 1982, har hjemme i Toronto, Canada, og er ikke alene stort, når det gælder højttalere. Søstermærket Anthem står for AV- og stereogrej i de højeste luftlag.

PW står for Premium Wire-less, og ud over to trådløse stereohøjttalere omfatter serien den testede PW Amp-model med effektforstærker og en PW Link-enhed til aktive højttalere. Begge disse enheder er meget kompakte, og vægten er blot 1,4 kg. Udgangseffekten opgives til 2 x 100 W RMS i 4 ohm.

Paradigm PW er ret smart

Det smarte ved PW Amp (og PW Link) består i, at den leveres med målemikrofon og indbygget rumkorrektion i samme klasse som de kostbare Anthem-forstærkere. Man slutter mikrofonen til en USB-port på en computer, som leverer den nødvendige processorkraft, downloader den nødvendige software og følger vejledningen på skærmen.

Når den har registreret de sædvanlige svirplyde, her i fem positioner, udregner computeren gennemsnitsværdierne, danner den matchende korrektionskurve og uploader den til PW-enheden.
Med KEF-højttalerne bliver resultatet en noget mere præcis bas og en lidt glattere mellemtone. Med dårligere højttalere eller et vanskeligere rum kan forbedringerne blive endnu større.

Uden fjernbetjening og med yderst begrænset nærbetjening bliver man meget afhængig af Play-Fi-appen, som Paradigm licenserer fra surround-specialisterne DTS. Når man har vænnet sig til logikken, bliver betjeningen problemfri, og det er nemt at udvælge de ønskede musiktjenester.

Paradigm PW Amp er knap 15 cm bred og placeret i et godt ventileret plastkabinet. Mute-knappen gør det også muligt at sammenligne lyden med og uden rumkorrektion.
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S