Test: Asus GL520VS-FY081T: Mangler X-faktor

En forholdsvis lav vægt samt høj batteritid og en stor ssd-disk er plusserne ved denne Asus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er meget godt at finde i Asus’ bud på en gamingbærbar. Den er forholdsvis let og kompakt i forhold til, at det er en 15,6”-model. Selv strømforsyningen er mindre end de kæmpe klodser, de øvrige testdeltagere har.

Ydelsen er rigtig godt med, og så har vi her testens største ssd-disk. Læg dertil en brugbar batteritid på omkring 4-5 timer, og du har en gamingcomputer, du kan tage med overalt.

Men der mangler altså bare lige lidt ekstra. Maskinen er ganske enkelt ikke så lækkert bygget og designet som de fleste andre i denne test. Så foretrækker vi faktisk det mere anonyme, underspillede design, som du finder hos for eksempel Abook.

Asus har til gengæld meget gaming-specifikke features. For eksempel er fire knapper farvet røde – dem du bruger mest i mange spil. Og det er gjort permanent, da det er det mange fuldblodsgamere ønsker. I resten af feltet kan du i mange tilfælde selv bestemme farven af de fire taster (W, R, S og D), men her har man altså gået linen ud.

Asus’en er samtidig den af alle testdeltagere, du lettest kan tage med ud. Den er fysisk blandt de mindste, og med en vægt på blot 2,34 kilo er den til at løfte. Batteritiden på 4-5 timer afhænger naturligvis af, om du bruger pc’en til et tungt spil eller almindelig pc-brug. Men det er acceptabel batteritid på farten.

Vi noterer en skærm på 15,6”, som står klart og glansfyldt, men ikke med den nuancering og farvegengivelse som hos de bedste i denne test. Tastaturet virker lidt billigt, og det ”klaprer” meget, men reagerer kvikt på input.

Lydmæssigt er Asus lidt af en skuffelse. Der mangler den saft og kraft, som flere af de øvrige kan præstere. Desuden har computeren en blæser, som ofte kører – og længe – og med en lidt for irriterende larm.

Alt i alt 

Så der er både mange plusser og mange minusser ved denne Asus, som kommer til at sætte sig mellem to stole. Den er lige så kostbar som mange af konkurrenterne, men på en række punkter ikke helt så god.

Dens byggekvalitet er godkendt, men der er ikke den ”wow”-effekt, som flere andre til samme pris besidder. Hvis man skulle give denne maskine en chance, så skulle det være for batteritiden og den pænt lave vægt.

De fire taster i venstre side er permanent røde – det er dem, der oftest bruges i mange spil.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job