Test: Asus GL520VS-FY081T: Mangler X-faktor

En forholdsvis lav vægt samt høj batteritid og en stor ssd-disk er plusserne ved denne Asus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er meget godt at finde i Asus’ bud på en gamingbærbar. Den er forholdsvis let og kompakt i forhold til, at det er en 15,6”-model. Selv strømforsyningen er mindre end de kæmpe klodser, de øvrige testdeltagere har.

Ydelsen er rigtig godt med, og så har vi her testens største ssd-disk. Læg dertil en brugbar batteritid på omkring 4-5 timer, og du har en gamingcomputer, du kan tage med overalt.

Men der mangler altså bare lige lidt ekstra. Maskinen er ganske enkelt ikke så lækkert bygget og designet som de fleste andre i denne test. Så foretrækker vi faktisk det mere anonyme, underspillede design, som du finder hos for eksempel Abook.

Asus har til gengæld meget gaming-specifikke features. For eksempel er fire knapper farvet røde – dem du bruger mest i mange spil. Og det er gjort permanent, da det er det mange fuldblodsgamere ønsker. I resten af feltet kan du i mange tilfælde selv bestemme farven af de fire taster (W, R, S og D), men her har man altså gået linen ud.

Asus’en er samtidig den af alle testdeltagere, du lettest kan tage med ud. Den er fysisk blandt de mindste, og med en vægt på blot 2,34 kilo er den til at løfte. Batteritiden på 4-5 timer afhænger naturligvis af, om du bruger pc’en til et tungt spil eller almindelig pc-brug. Men det er acceptabel batteritid på farten.

Vi noterer en skærm på 15,6”, som står klart og glansfyldt, men ikke med den nuancering og farvegengivelse som hos de bedste i denne test. Tastaturet virker lidt billigt, og det ”klaprer” meget, men reagerer kvikt på input.

Lydmæssigt er Asus lidt af en skuffelse. Der mangler den saft og kraft, som flere af de øvrige kan præstere. Desuden har computeren en blæser, som ofte kører – og længe – og med en lidt for irriterende larm.

Alt i alt 

Så der er både mange plusser og mange minusser ved denne Asus, som kommer til at sætte sig mellem to stole. Den er lige så kostbar som mange af konkurrenterne, men på en række punkter ikke helt så god.

Dens byggekvalitet er godkendt, men der er ikke den ”wow”-effekt, som flere andre til samme pris besidder. Hvis man skulle give denne maskine en chance, så skulle det være for batteritiden og den pænt lave vægt.

De fire taster i venstre side er permanent røde – det er dem, der oftest bruges i mange spil.

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S