Test: Philips 55PUT6401: Kæmpe-tv til fin pris

Phililps er testens dyreste tv, som byder på kæmpe skærm og smart-tv som i mere kostbare modeller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette Philips-tv er et fremragende eksempel på, hvor stort og godt tv med alt, du skal bruge, kan fås til lavpris. Vi nævner i flæng: 55”, UHD-opløsning og smart-tv med Android.

Philips 55PUT6401 har endda nyeste generation af Philips Ambilight, en række lysdioder bag skærmen, der lyser op i takt med og i samme farver som billedet. Ambilight kan justeres, så det reagerer hurtigt eller langsomt på billedet. Det kan give en større dynamik i billedet, men kan du ikke lide det, kan du slå det fra.

Prøv det et par dage, før du slukker for det – det har god effekt. Og den nye variant kan endda indstilles, så farverne matcher den væg, tv’et står op ad.

Billedkvalitet

Billedmæssigt klarer Philips sig overraskende godt. Der er ikke striber i hurtige bevægelser, der er masser af opløsning, og billedet virker naturligt, især når du benytter de professionelle forudindstillinger isf-day og isf-night

55” gør Philips til testens største. Der er fuldt skrald på billedet, når Ambilight-funktionen med LED-lys på væggen aktiveres. Det er en smagssag, om man kan lide det, men effekten er god nok.

Når det hele spiller, er der ikke så meget at være ked af, og vi kunne stoppe her og sige, at du kun skal ofre 5000 kroner, næste gang du køber stort tv. Men der er ulemper, og de er til at tage at føle på. Billedet har en god glød, men giver ikke den nærmest tredimensionelle oplevelse, du får i mere kostbare skærme.

Det andet og noget større anke er lyden, der ganske enkelt er rædselsfuld, spinkel og aldrig acceptabel uanset, hvordan du indstiller tv’et.

Langsomt smart-tv

Læg dertil en smart-tv-del, som reagerer meget langsomt. Det er helt tydeligt, at du får en billigere processor og en lavere, generel komponentkvalitet end på dyrere tv. Alt tager bare længere tid – lige fra start af smart-tv-delen og til at brug de enkelte apps. Du skal også have tålmodighed, når en film fra for eksempel Netflix skal loades.

Men alt dette er faktisk ret ligegyldigt. For i og med at der er tale om et Android-baseret tv kan du streame direkte til det fra din tablet. Der er indbygget en Chromecast-modtager i tv’et – her kaldes den bare for Google Cast. Det er genialt og fungerer i praksis fremragende.

Så da Philips-tv præsterer et godt billede, og du med den indbyggede Google Cast-funktion kan springe over den langsomme smart-tv-del, har vi ikke svært ved at give 55PUT6401 vores klare anbefaling.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks