Test: Sony KDL-WD653: Perfekt til sommerhuset

Kan du nøjes med full HD-opløsning giver Sony fantastisk valuta for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kan du nøjes med full HD – og det kan de fleste af os langt det meste af tiden med det kildeudvalg, der findes lige nu – så får du altså et fremragende tv set i forhold til prisen.

Sony KDL-WD653 er ret elegant, selvom alt er i plastik. Tv’et syner ret tyndt, da al elektronik er samlet i en større boks bagpå, hvor det så er noget tykkere. For at holde tv’et tyndt bruges en ekstern strømforsyning, som er på størrelse med opladeren til en mellemstor bærbar computer. Alt i alt godkendt til den lave pris.

Indgange 

På minussiden tæller, at der kun er to HDMI-indgange. Til gengæld er der faktisk indgang for et gammeldags scart-stik. Så skulle du have en bedaget VHS-maskine i sommerhuset, kan den komme til ære og værdighed igen.

Lyd og billede

Du får også kun ganske få forudindstillinger til både billede og lyd. Så her skal du justere selv, og vi savner billedindstillinger til film samt de mere professionelle isf-kalibreringer. Du kan heller ikke justere meget på lyden, men her overrasker Sony med en fyldig og klar lyd, hvor især tale står godt frem.

Billedmæssigt er Sony KDL-WD653 bestemt godkendt. Brug lidt tid på at justere, og det klarer et blandet tv-miljø godt. Det har ikke den dybde i billedet som især testens Panasonic. Du vil opleve småfejl i billedet – for eksempel konturer omkring personer – men heldigvis også et ret skarpt billede, når der er bevægelser.

Sonys prisbombe ser pæn ud på afstand, men en nærmere granskning afslører udstrakt brug af billig plast.

Der er endda en ”fodbold”-funktion, der optimerer billedet til hurtige bevægelser, når du ser bold! Smart-tv-delen fungerer udmærket, og udvalget af apps er som forventet – og du har sågar en Netflix-knap direkte på fjernbetjeningen.

Sony KDL-WD653 er et ekstremt billigt tv, og det mærker man også. Men til prisen er det bestemt godkendt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest