Test: Sony KDL-WD653: Perfekt til sommerhuset

Kan du nøjes med full HD-opløsning giver Sony fantastisk valuta for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kan du nøjes med full HD – og det kan de fleste af os langt det meste af tiden med det kildeudvalg, der findes lige nu – så får du altså et fremragende tv set i forhold til prisen.

Sony KDL-WD653 er ret elegant, selvom alt er i plastik. Tv’et syner ret tyndt, da al elektronik er samlet i en større boks bagpå, hvor det så er noget tykkere. For at holde tv’et tyndt bruges en ekstern strømforsyning, som er på størrelse med opladeren til en mellemstor bærbar computer. Alt i alt godkendt til den lave pris.

Indgange 

På minussiden tæller, at der kun er to HDMI-indgange. Til gengæld er der faktisk indgang for et gammeldags scart-stik. Så skulle du have en bedaget VHS-maskine i sommerhuset, kan den komme til ære og værdighed igen.

Lyd og billede

Du får også kun ganske få forudindstillinger til både billede og lyd. Så her skal du justere selv, og vi savner billedindstillinger til film samt de mere professionelle isf-kalibreringer. Du kan heller ikke justere meget på lyden, men her overrasker Sony med en fyldig og klar lyd, hvor især tale står godt frem.

Billedmæssigt er Sony KDL-WD653 bestemt godkendt. Brug lidt tid på at justere, og det klarer et blandet tv-miljø godt. Det har ikke den dybde i billedet som især testens Panasonic. Du vil opleve småfejl i billedet – for eksempel konturer omkring personer – men heldigvis også et ret skarpt billede, når der er bevægelser.

Sonys prisbombe ser pæn ud på afstand, men en nærmere granskning afslører udstrakt brug af billig plast.

Der er endda en ”fodbold”-funktion, der optimerer billedet til hurtige bevægelser, når du ser bold! Smart-tv-delen fungerer udmærket, og udvalget af apps er som forventet – og du har sågar en Netflix-knap direkte på fjernbetjeningen.

Sony KDL-WD653 er et ekstremt billigt tv, og det mærker man også. Men til prisen er det bestemt godkendt.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job