Ekstremt billige smartphones fra Motorola

Moto C koster under ni hundrede kroner, men har quad-core-processor, 4G og god batterilevetid. Den ledsages af den lidt dyrere Moto C Plus med bedre skærm og gigantisk batteri  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man kan få meget mobil for pengene i disse tider, og med Moto C ser det ud til at Motorola endnu enn gang sætter barren for, hvor billigt du kan få en velfungerende smartphone.

Moto C har en stor skærm på 5,0", dog ikke den mest finkornede af slagsen. Opløsningen er FWVGA (854 x 480 pixels). Til gengæld ser der ud til at være fornuftig med power i mobilen. Den er forsynet med en firekernet 64-bit processor fra Mediatek med clockfrekvens på 1,1 GHz, og der er 1 GB ram til rådighed. Dertil kommer 4G-forbindelse og Bluetooth 4.2. Dog ingen ac Wi-Fi forbindelse, kun op til n standarden understøttes. Med batteri på 2350 mAh bør man kunne forvente en fin udholdenhed, og der er helt pæne 16 GB til at gemme dine data på mobilen. 5 MP-kameraet på bagsiden og 2 MP-kameraet på forsiden skal man dog nok ikke forvente mirakler fra, men der er dog auto fokus i dem begge.    

Mobilen koster 899 kroner og fås i sort, guld og rød. 

Moto C gold. Moto C fås blandt andet i farven Fine Gold.

Kæmpe batteri

Lever Moto C ikke helt op til dine smartphone-krav, så kan du for fem hundrede kroner mere tage et betydeligt skridt op. Moto C Plus har samme størrelse skærm, men i HD-opløsning (1280 x 720 pixels). Processoren er 0,2 GHz hurtigere, og der er en ekstra GB ram. Dertil kommer et gigantisk batteri på 4000 mAh, som burde gøre mobilen i stand til at holde strøm i minimum et par dage i træk. Bagkameraet er oppe på 8 MP, men ellers er specifikationerne nogenlunde identisk med Moto C.

Moto C Plus koster 1.390 kroner, og den fås i samme farver som Moto C. Begge mobiler kører Android 7.0. De er på markedet nu.

Moto C. Moto C Plus ligner Moto C til forveksling men byder blandt andet på en bedre skærm og et gigantisk batteri.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job