Test: Acer Predator Z650: Potent gaming-projektor

Acer har ikke gjort noget for at skjule, at Predator Z650 er en gaming short throw-projektor, den har fået for fuld skrue med formgivning og den røde farve.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er heller ingen årsag til at gemme sig, for der er tale om en meget potent gamingprojektor, hvor mange interessante løsninger kappes om opmærksomheden.

Blandt andet kan projektoren parres med et Bluetooth-højttalersystem eller headset. De to 10 watt højttalere understøtter DTS-lyd, og de leverer en ganske god lyd for en projektor.

Projektoren kommer med en bæretaske, og der medfølger en glimrende fjernbetjening, hvor tasterne dog ikke er belyst. 3D understøttes, men har ikke været fokus her i testen. Projektoren understøtter trådløs streaming ved køb af et WirelessHD kit.

Predator Z650 kan placeres ret tæt på lærredet eller længere væk ved behov. Den har 2x zoom og er ret let at indstillet rigtigt. Projektoren i sig selv kan godt virke lidt larmende, når den ikke er i eco mode.

Menuerne er ret overskuelige, de rummer også en lang række indstillingsmuligheder for farve og billedkvalitet. Der er et væld af billedmodes at vælge mellem.

Ikke mindst er de meget praktiske fps lys- og fps mørk-indstillinger geniale. Her kan man hurtigt vælge mellem, om omgivelserne er mørke eller ej, og få indstillinger med en passende balance.

Z650 er meget egnet til spil, der føles intet input lag, men film klarer den nu også godt. Projektoren er lysstærk, men klarer stadig at vise gode sorte nuancer og farverne er generelt ret flotte og klare. Det er en vellykket projektor, ingen tvivl om det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos