Test: Asus ROG Spatha: Lasermus til den seriøse gamer

Asus ROG Spatha er en ambitiøs gaming lasermus med 12 knapper optimeret til MMO (Massively Multiplayer Online) spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musen hører til blandt de absolut største, vi har set, og er kun egnet til højrehåndede, og så vejer den hele 178,5 gram.Vægten kan ikke justeres på nogen måde.

Musen tilsluttes via et to meter langt flettet USB-kabel, men musen kan også benyttes trådløst, hvor ladestationen samtidig fungerer som trådløs modtager. ROG Sparthas bund består af en magnesiumslegering for øget holdbarhed, og forarbejdningskvaliteten er god over hele linjen.

Musen er beregnet til palm og claw, hvor undertegnede synes, at den egner sig bedst til palm. Har man store hænder, er den ergonomisk virkelig behagelig at benytte selv i længere tid. Man kan oven i købet downloade planer til tre forskellige sidestykker med tilpasset hvilefunktion, man kan printe ud på en 3D-printer.

Standard er hvileposition til tommelfingeren og ringfingeren, hvilket fungerer rigtigt godt. Musen benytter Omron switches, der er nomineret til 20 millioner klik, de kan også udskiftes. De to primære musetaster er uafhængigt ophængte med en god taktil feedback.

De seks programmerbare taster i venstre side til MMO-funktioner er programmerbare ligesom musens øvrige taster, og de har foruden dekorativ værdi en ganske fin udformning for betjening. Dog kunne knappernes overflade godt have haft lidt mere greb.

ROG Spatha har en følsomhed, der går op til 8200 dpi, hvilket er mere end rigeligt, selv til højopløste skærme. Via omskifterknappen bag scrollhjulet kan man skifte mellem to dpi-tilstande, der kan justeres trinløst med ROG Armory-softwaren.

I softwaren kan man oprette forskellige profiler, justere knappers reaktionstid, tilknytte macroer til knapper, justere LED-belysningen og vælge diverse effekter.

Musen har lidt usædvanligt en pollingrate på 2000 Hz under USB, hvilket vi dog ikke kunne mærke gjorde noget videre forskel. ROG Spatha er en mus, der vil dele vandene, den er i den dyre ende, tung at flytte rundt med. For den rette gamer er den dog et godt valg.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job