Test: Kingston SSDNow UV400 480 GB: Ikke godt nok til prisen

Kingstons UV400 burde være testens billigste, men i skrivende stund betyder prisudfald, at det er dyrere end Crucial MX300. Det er ikke noget godt udgangspunkt, og det gør ikke sagen bedre, at UV400 har en lavere kapacitet end MX300 – 480 GB vs. 525 GB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når vi ser på funktionerne, er der tale om en skrabet 2,5”-SATA-model, der bruger TLC-planar-NAND. Heraf følger beskende ydelsestal, navnlig hos modellerne med lav kapacitet.

Denne 480 GB-version har udmærkede sekventielle hastigheder på 550 MB/sek. for læsning og 500 MB/sek. for skrivning, og 90.000 IOP’er er også nydeligt. Men det er ved den vilkårlige skrivning, man fornemmer, at drevet hører til i den lavere klasse – det når kun 35.000 IOP’er. Bevares, det slår stadig enhver harddisk. De skal måles i hundreder af IOP’er.

Hvis man kan finde det til 1100-1200 kroner eller derunder, er det et udmærket køb, og man får hurtig boot og indlæsning af programmer og spil. Men hvis man ofte flytter store filer eller arbejder med IO-intensive apps, er drevet ikke det bedste valg. Hvis man ofrer lidt mere, kan man få langt bedre ydelse for pengene.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S