Test: Kingston SSDNow UV400 480 GB: Ikke godt nok til prisen

Kingstons UV400 burde være testens billigste, men i skrivende stund betyder prisudfald, at det er dyrere end Crucial MX300. Det er ikke noget godt udgangspunkt, og det gør ikke sagen bedre, at UV400 har en lavere kapacitet end MX300 – 480 GB vs. 525 GB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når vi ser på funktionerne, er der tale om en skrabet 2,5”-SATA-model, der bruger TLC-planar-NAND. Heraf følger beskende ydelsestal, navnlig hos modellerne med lav kapacitet.

Denne 480 GB-version har udmærkede sekventielle hastigheder på 550 MB/sek. for læsning og 500 MB/sek. for skrivning, og 90.000 IOP’er er også nydeligt. Men det er ved den vilkårlige skrivning, man fornemmer, at drevet hører til i den lavere klasse – det når kun 35.000 IOP’er. Bevares, det slår stadig enhver harddisk. De skal måles i hundreder af IOP’er.

Hvis man kan finde det til 1100-1200 kroner eller derunder, er det et udmærket køb, og man får hurtig boot og indlæsning af programmer og spil. Men hvis man ofte flytter store filer eller arbejder med IO-intensive apps, er drevet ikke det bedste valg. Hvis man ofrer lidt mere, kan man få langt bedre ydelse for pengene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS