Test: Kingston SSDNow UV400 480 GB: Ikke godt nok til prisen

Kingstons UV400 burde være testens billigste, men i skrivende stund betyder prisudfald, at det er dyrere end Crucial MX300. Det er ikke noget godt udgangspunkt, og det gør ikke sagen bedre, at UV400 har en lavere kapacitet end MX300 – 480 GB vs. 525 GB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når vi ser på funktionerne, er der tale om en skrabet 2,5”-SATA-model, der bruger TLC-planar-NAND. Heraf følger beskende ydelsestal, navnlig hos modellerne med lav kapacitet.

Denne 480 GB-version har udmærkede sekventielle hastigheder på 550 MB/sek. for læsning og 500 MB/sek. for skrivning, og 90.000 IOP’er er også nydeligt. Men det er ved den vilkårlige skrivning, man fornemmer, at drevet hører til i den lavere klasse – det når kun 35.000 IOP’er. Bevares, det slår stadig enhver harddisk. De skal måles i hundreder af IOP’er.

Hvis man kan finde det til 1100-1200 kroner eller derunder, er det et udmærket køb, og man får hurtig boot og indlæsning af programmer og spil. Men hvis man ofte flytter store filer eller arbejder med IO-intensive apps, er drevet ikke det bedste valg. Hvis man ofrer lidt mere, kan man få langt bedre ydelse for pengene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S