Test: Kingston SSDNow UV400 480 GB: Ikke godt nok til prisen

Kingstons UV400 burde være testens billigste, men i skrivende stund betyder prisudfald, at det er dyrere end Crucial MX300. Det er ikke noget godt udgangspunkt, og det gør ikke sagen bedre, at UV400 har en lavere kapacitet end MX300 – 480 GB vs. 525 GB.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når vi ser på funktionerne, er der tale om en skrabet 2,5”-SATA-model, der bruger TLC-planar-NAND. Heraf følger beskende ydelsestal, navnlig hos modellerne med lav kapacitet.

Denne 480 GB-version har udmærkede sekventielle hastigheder på 550 MB/sek. for læsning og 500 MB/sek. for skrivning, og 90.000 IOP’er er også nydeligt. Men det er ved den vilkårlige skrivning, man fornemmer, at drevet hører til i den lavere klasse – det når kun 35.000 IOP’er. Bevares, det slår stadig enhver harddisk. De skal måles i hundreder af IOP’er.

Hvis man kan finde det til 1100-1200 kroner eller derunder, er det et udmærket køb, og man får hurtig boot og indlæsning af programmer og spil. Men hvis man ofte flytter store filer eller arbejder med IO-intensive apps, er drevet ikke det bedste valg. Hvis man ofrer lidt mere, kan man få langt bedre ydelse for pengene.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job