Test: HP OfficeJet Pro 8710

Der sker noget på markedet for alt i en-printere, teknologierne forfines, totaløkonomien medregnes i stigende grad, og designet af HP OfficeJet Pro 8710 er med til at minde om, at printere ikke behøver at være store anonyme kasser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en ret alsidig alt i en-printer, der kan tilsluttes via Ethernet, USB eller Wi-Fi efter ønske. Der er ligeledes righoldig understøttelse af cloud-print samt print via mobile enheder.

Papirkapaciteten ligger i midten for denne test, der er indbygget arkfødder, og printeren understøtter såvel automatisk dupleks samt print til kant.
Printeren er udstyret med en tochskærm på 2,65" i farver, det er en tydelig skærm med flotte farver, men igen når man har prøvet en større touchskærm to gange i samme test, så gør det en forskel.

Som vanligt med HP mangler der ikke software, drivermuligheder eller apps i form af eksempelvis HP All-in-One Remote. Cloud er som hos de andre printere en selvfølgelighed.

Printkvaliteten er, hvor den skal være, der er ikke meget at sætte på tekstprint, hvor normal kvalitet er meget svær at skelne fra bedste kvalitet. I forbindelse med illustrationer er farverne rigtigt flotte. Has-tighedstesten klarer printeren på 1 minut og 4 sekunder. Printeren peaker lidt højere lydmæssig end testens øvrige deltagere. Standbyforbruget er 1,4 watt og op til midten af tyverne i brug.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job