Test: HP OfficeJet Pro 8710

Der sker noget på markedet for alt i en-printere, teknologierne forfines, totaløkonomien medregnes i stigende grad, og designet af HP OfficeJet Pro 8710 er med til at minde om, at printere ikke behøver at være store anonyme kasser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en ret alsidig alt i en-printer, der kan tilsluttes via Ethernet, USB eller Wi-Fi efter ønske. Der er ligeledes righoldig understøttelse af cloud-print samt print via mobile enheder.

Papirkapaciteten ligger i midten for denne test, der er indbygget arkfødder, og printeren understøtter såvel automatisk dupleks samt print til kant.
Printeren er udstyret med en tochskærm på 2,65" i farver, det er en tydelig skærm med flotte farver, men igen når man har prøvet en større touchskærm to gange i samme test, så gør det en forskel.

Som vanligt med HP mangler der ikke software, drivermuligheder eller apps i form af eksempelvis HP All-in-One Remote. Cloud er som hos de andre printere en selvfølgelighed.

Printkvaliteten er, hvor den skal være, der er ikke meget at sætte på tekstprint, hvor normal kvalitet er meget svær at skelne fra bedste kvalitet. I forbindelse med illustrationer er farverne rigtigt flotte. Has-tighedstesten klarer printeren på 1 minut og 4 sekunder. Printeren peaker lidt højere lydmæssig end testens øvrige deltagere. Standbyforbruget er 1,4 watt og op til midten af tyverne i brug.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S