Test: HP OfficeJet Pro 8710

Der sker noget på markedet for alt i en-printere, teknologierne forfines, totaløkonomien medregnes i stigende grad, og designet af HP OfficeJet Pro 8710 er med til at minde om, at printere ikke behøver at være store anonyme kasser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en ret alsidig alt i en-printer, der kan tilsluttes via Ethernet, USB eller Wi-Fi efter ønske. Der er ligeledes righoldig understøttelse af cloud-print samt print via mobile enheder.

Papirkapaciteten ligger i midten for denne test, der er indbygget arkfødder, og printeren understøtter såvel automatisk dupleks samt print til kant.
Printeren er udstyret med en tochskærm på 2,65" i farver, det er en tydelig skærm med flotte farver, men igen når man har prøvet en større touchskærm to gange i samme test, så gør det en forskel.

Som vanligt med HP mangler der ikke software, drivermuligheder eller apps i form af eksempelvis HP All-in-One Remote. Cloud er som hos de andre printere en selvfølgelighed.

Printkvaliteten er, hvor den skal være, der er ikke meget at sætte på tekstprint, hvor normal kvalitet er meget svær at skelne fra bedste kvalitet. I forbindelse med illustrationer er farverne rigtigt flotte. Has-tighedstesten klarer printeren på 1 minut og 4 sekunder. Printeren peaker lidt højere lydmæssig end testens øvrige deltagere. Standbyforbruget er 1,4 watt og op til midten af tyverne i brug.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS