Test: Sumatra PDF

Trods sit navn er Sumatra PDF en fin lille e-læser, som kan vise bøger i formaterne Epub og Mobi samt tegneserier i formaterne CBZ og CBR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som en af Calibri-versionerne er Sumatra PDF et portabelt program, så du kan gemme det på en USB-stick eller i skyen og bruge det på enhver pc. Du kan gemme dine e-bøger det samme sted, så du ikke skal synkronisere biblioteket.

Det er nemt at justere de grundlæggende indstillinger, for eksempel skriftstørrelsen, men de avancerede indstillinger kan kun redigeres, når du har åbnet en tekstfil. Og hvis du vil ændre tekstens farve, skal du indsætte hex-koden til den ønskede farve. Det er ikke svært, men heller ikke brugervenligt.

En anden svaghed er, at du ikke kan indsætte noter eller markere. Men hvis du ikke har brug for det, kan det jo også være ligegyldigt, og du vil nøjes med at glæde dig over den portable fordel. Calibris portable udgave har dog samme fleksibilitet, den har flere funktioner og er nemme at tilpasse.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet