Test: Sumatra PDF

Trods sit navn er Sumatra PDF en fin lille e-læser, som kan vise bøger i formaterne Epub og Mobi samt tegneserier i formaterne CBZ og CBR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som en af Calibri-versionerne er Sumatra PDF et portabelt program, så du kan gemme det på en USB-stick eller i skyen og bruge det på enhver pc. Du kan gemme dine e-bøger det samme sted, så du ikke skal synkronisere biblioteket.

Det er nemt at justere de grundlæggende indstillinger, for eksempel skriftstørrelsen, men de avancerede indstillinger kan kun redigeres, når du har åbnet en tekstfil. Og hvis du vil ændre tekstens farve, skal du indsætte hex-koden til den ønskede farve. Det er ikke svært, men heller ikke brugervenligt.

En anden svaghed er, at du ikke kan indsætte noter eller markere. Men hvis du ikke har brug for det, kan det jo også være ligegyldigt, og du vil nøjes med at glæde dig over den portable fordel. Calibris portable udgave har dog samme fleksibilitet, den har flere funktioner og er nemme at tilpasse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S