Test: Sumatra PDF

Trods sit navn er Sumatra PDF en fin lille e-læser, som kan vise bøger i formaterne Epub og Mobi samt tegneserier i formaterne CBZ og CBR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som en af Calibri-versionerne er Sumatra PDF et portabelt program, så du kan gemme det på en USB-stick eller i skyen og bruge det på enhver pc. Du kan gemme dine e-bøger det samme sted, så du ikke skal synkronisere biblioteket.

Det er nemt at justere de grundlæggende indstillinger, for eksempel skriftstørrelsen, men de avancerede indstillinger kan kun redigeres, når du har åbnet en tekstfil. Og hvis du vil ændre tekstens farve, skal du indsætte hex-koden til den ønskede farve. Det er ikke svært, men heller ikke brugervenligt.

En anden svaghed er, at du ikke kan indsætte noter eller markere. Men hvis du ikke har brug for det, kan det jo også være ligegyldigt, og du vil nøjes med at glæde dig over den portable fordel. Calibris portable udgave har dog samme fleksibilitet, den har flere funktioner og er nemme at tilpasse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec