Test: Sumatra PDF

Trods sit navn er Sumatra PDF en fin lille e-læser, som kan vise bøger i formaterne Epub og Mobi samt tegneserier i formaterne CBZ og CBR.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som en af Calibri-versionerne er Sumatra PDF et portabelt program, så du kan gemme det på en USB-stick eller i skyen og bruge det på enhver pc. Du kan gemme dine e-bøger det samme sted, så du ikke skal synkronisere biblioteket.

Det er nemt at justere de grundlæggende indstillinger, for eksempel skriftstørrelsen, men de avancerede indstillinger kan kun redigeres, når du har åbnet en tekstfil. Og hvis du vil ændre tekstens farve, skal du indsætte hex-koden til den ønskede farve. Det er ikke svært, men heller ikke brugervenligt.

En anden svaghed er, at du ikke kan indsætte noter eller markere. Men hvis du ikke har brug for det, kan det jo også være ligegyldigt, og du vil nøjes med at glæde dig over den portable fordel. Calibris portable udgave har dog samme fleksibilitet, den har flere funktioner og er nemme at tilpasse.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS