Ny dansk tjeneste hjælper dig med at få det bedste lån

Lendme vil gøre det lettere for danskerne at udnytte det stigende antal digitale lånemuligheder. Den gratis tjeneste indhenter og sammenligner tilbud fra online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med at Danmark bliver et mere digitalt samfund, og bankerne nedlægger et stigende antal filialer, især uden for de større byer, bliver danskernes kontakt med bankerne i højere grad digital.

Dette ses blandt andet i forhold til stigningen af banker, der kun tilbyder ydelser online, og slet ikke har filialer – såkaldte ”online banker”.

En af de største fordel ved online banker for forbrugerne er, at man ikke er afhængig af åbningstider eller lokal tilstedeværelse, men at man kan indhente lånetilbud, når det passer ind i hverdagen. Samtidigt så har online banker som følge af at de ikke har en masse dyre filialer, meget konkurrencedygtige priser, set i forhold til de mere traditionelle banker.

Lånet sendes i udbud

Lendme er et af de såkaldte Fintech selskaber, som vil gøre det lettere for danskere at udnytte det stigende antal digitale bankløsninger, ved at indhente og sammenligne tilbud fra bl.a. disse online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Måden det foregår på er at man ansøger på samme måde som man ville hos de enkelte banker, men i stedet for at kun modtage et tilbud fra en bank, så får man tilbud fra flere banker – Lendme sender så at sige låneansøgningen i udbud.

Sparer tid 

Løsningen er med til at spare brugerne for tid og bøvl ved at kun lade dem udfylde én ansøgning, men modtage flere tilbud - sådan at de kan sammenligne dem og vælge det lån der passer dem bedst:

“Det er jo sådan man gør når vi køber elektronik, rejser eller booker hoteller - hvorfor skulle man ikke gøre det samme, når man tager et lån, hvor besparelserne potentielt set er meget større” - siger Frederik Murmann, direktør i Lendme.

Han har, sammen med Christoffer Nylandsted og Peter Grunnet Wang stiftet Lendme, da de kunne se at de danske forbruger ikke havde samme tjenester tilgængelig, som vores svenske eller norske naboer. Derudover er markedet meget uigennemsigtigt, hvis man ønsker at finde ud af, hvor man optager det billigste lån.

Lendme. De tre stiftere af Lendme, Christoffer Nylandsted, Peter Grunnet Wang og Frederik Murmann.

Gratis for brugeren

Trioen er rigtig glade over den meget store interesse de har oplevet, men er egentlig ikke overrasket, med tanke på at størstedelen af alle lån i Sverige og Norge bliver optaget via tilsvarende digitale tjenester.

”Lendme er en gratis og uafhængig formidler af lån. Vi hjælper både bankerne med på en fair vis at formidle og markedsføre deres lån, og samtidig stiller vi også forbrugerne i en position, hvor de har et bedre og mere oplyst overblik over forbrugslån-markedet. Det er en win-win for begge parter”, siger Frederik Murmann.

Gå ind på https://lendme.dk og for at få gratis og uforpligtende lånetilbud næste gang du skal låne penge, og vil sikre dig at du ikke skal betale for mere end hvad du behøver.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos