Ny dansk tjeneste hjælper dig med at få det bedste lån

Lendme vil gøre det lettere for danskerne at udnytte det stigende antal digitale lånemuligheder. Den gratis tjeneste indhenter og sammenligner tilbud fra online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med at Danmark bliver et mere digitalt samfund, og bankerne nedlægger et stigende antal filialer, især uden for de større byer, bliver danskernes kontakt med bankerne i højere grad digital.

Dette ses blandt andet i forhold til stigningen af banker, der kun tilbyder ydelser online, og slet ikke har filialer – såkaldte ”online banker”.

En af de største fordel ved online banker for forbrugerne er, at man ikke er afhængig af åbningstider eller lokal tilstedeværelse, men at man kan indhente lånetilbud, når det passer ind i hverdagen. Samtidigt så har online banker som følge af at de ikke har en masse dyre filialer, meget konkurrencedygtige priser, set i forhold til de mere traditionelle banker.

Lånet sendes i udbud

Lendme er et af de såkaldte Fintech selskaber, som vil gøre det lettere for danskere at udnytte det stigende antal digitale bankløsninger, ved at indhente og sammenligne tilbud fra bl.a. disse online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Måden det foregår på er at man ansøger på samme måde som man ville hos de enkelte banker, men i stedet for at kun modtage et tilbud fra en bank, så får man tilbud fra flere banker – Lendme sender så at sige låneansøgningen i udbud.

Sparer tid 

Løsningen er med til at spare brugerne for tid og bøvl ved at kun lade dem udfylde én ansøgning, men modtage flere tilbud - sådan at de kan sammenligne dem og vælge det lån der passer dem bedst:

“Det er jo sådan man gør når vi køber elektronik, rejser eller booker hoteller - hvorfor skulle man ikke gøre det samme, når man tager et lån, hvor besparelserne potentielt set er meget større” - siger Frederik Murmann, direktør i Lendme.

Han har, sammen med Christoffer Nylandsted og Peter Grunnet Wang stiftet Lendme, da de kunne se at de danske forbruger ikke havde samme tjenester tilgængelig, som vores svenske eller norske naboer. Derudover er markedet meget uigennemsigtigt, hvis man ønsker at finde ud af, hvor man optager det billigste lån.

Lendme. De tre stiftere af Lendme, Christoffer Nylandsted, Peter Grunnet Wang og Frederik Murmann.

Gratis for brugeren

Trioen er rigtig glade over den meget store interesse de har oplevet, men er egentlig ikke overrasket, med tanke på at størstedelen af alle lån i Sverige og Norge bliver optaget via tilsvarende digitale tjenester.

”Lendme er en gratis og uafhængig formidler af lån. Vi hjælper både bankerne med på en fair vis at formidle og markedsføre deres lån, og samtidig stiller vi også forbrugerne i en position, hvor de har et bedre og mere oplyst overblik over forbrugslån-markedet. Det er en win-win for begge parter”, siger Frederik Murmann.

Gå ind på https://lendme.dk og for at få gratis og uforpligtende lånetilbud næste gang du skal låne penge, og vil sikre dig at du ikke skal betale for mere end hvad du behøver.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS