Ny dansk tjeneste hjælper dig med at få det bedste lån

Lendme vil gøre det lettere for danskerne at udnytte det stigende antal digitale lånemuligheder. Den gratis tjeneste indhenter og sammenligner tilbud fra online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med at Danmark bliver et mere digitalt samfund, og bankerne nedlægger et stigende antal filialer, især uden for de større byer, bliver danskernes kontakt med bankerne i højere grad digital.

Dette ses blandt andet i forhold til stigningen af banker, der kun tilbyder ydelser online, og slet ikke har filialer – såkaldte ”online banker”.

En af de største fordel ved online banker for forbrugerne er, at man ikke er afhængig af åbningstider eller lokal tilstedeværelse, men at man kan indhente lånetilbud, når det passer ind i hverdagen. Samtidigt så har online banker som følge af at de ikke har en masse dyre filialer, meget konkurrencedygtige priser, set i forhold til de mere traditionelle banker.

Lånet sendes i udbud

Lendme er et af de såkaldte Fintech selskaber, som vil gøre det lettere for danskere at udnytte det stigende antal digitale bankløsninger, ved at indhente og sammenligne tilbud fra bl.a. disse online-banker, når man ønsker at optage et lån.

Måden det foregår på er at man ansøger på samme måde som man ville hos de enkelte banker, men i stedet for at kun modtage et tilbud fra en bank, så får man tilbud fra flere banker – Lendme sender så at sige låneansøgningen i udbud.

Sparer tid 

Løsningen er med til at spare brugerne for tid og bøvl ved at kun lade dem udfylde én ansøgning, men modtage flere tilbud - sådan at de kan sammenligne dem og vælge det lån der passer dem bedst:

“Det er jo sådan man gør når vi køber elektronik, rejser eller booker hoteller - hvorfor skulle man ikke gøre det samme, når man tager et lån, hvor besparelserne potentielt set er meget større” - siger Frederik Murmann, direktør i Lendme.

Han har, sammen med Christoffer Nylandsted og Peter Grunnet Wang stiftet Lendme, da de kunne se at de danske forbruger ikke havde samme tjenester tilgængelig, som vores svenske eller norske naboer. Derudover er markedet meget uigennemsigtigt, hvis man ønsker at finde ud af, hvor man optager det billigste lån.

Lendme. De tre stiftere af Lendme, Christoffer Nylandsted, Peter Grunnet Wang og Frederik Murmann.

Gratis for brugeren

Trioen er rigtig glade over den meget store interesse de har oplevet, men er egentlig ikke overrasket, med tanke på at størstedelen af alle lån i Sverige og Norge bliver optaget via tilsvarende digitale tjenester.

”Lendme er en gratis og uafhængig formidler af lån. Vi hjælper både bankerne med på en fair vis at formidle og markedsføre deres lån, og samtidig stiller vi også forbrugerne i en position, hvor de har et bedre og mere oplyst overblik over forbrugslån-markedet. Det er en win-win for begge parter”, siger Frederik Murmann.

Gå ind på https://lendme.dk og for at få gratis og uforpligtende lånetilbud næste gang du skal låne penge, og vil sikre dig at du ikke skal betale for mere end hvad du behøver.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S