Test: Huawei MediaPad M2 10.0: High end-kvalitet til low end-pris

Kombinationen af en kvik processor og et fantastisk kamera gør Huawei til et super køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kombinationen af en kvik processor og et fantastisk kamera gør Huawei til et super køb

Prisen holder sig lige under 2000 kroner, men ydelsen opleves på nogle punkter lige så imponerende som i den mere end dobbelt så dyre tablet fra Samsung. Tilmed har Huawei MediaPad et kamera med rekordopløsningen 13 megapixel, og kameraet fungerer godt. Med andre ord: Denne tablet er lidt af en prisbasker.

Huawei har på smartphone-markedet bevæget sig fra at være et lavprismærke til et respekteret brand. Det gælder nu også på tabletmarkedet. Her giver Huawei større og dyrere konkurrenter skarp konkurrence på ydelse, samtidig med at prisniveauet holdes nogenlunde anstændigt. Det er et friskt pust, som allerede har taget store markedsandele fra ellers dominerende konkurrenter som Apple og Samsung. Måske skal særlig Samsung tage sig i agt. Begge producenter agerer i Android-domænet.

Høj byggekvalitet

Huaweis testdeltager giver valuta for pengene på mange planer, ikke kun med hensyn til ydelse. Også materiale- og byggekvalitet er høje. Kombinationen af blanke alu-kanter og hvidt design skaber oplevelsen af et dyrt produkt. Fornemmelsen forstærkes af vægten, som er næstlavest i testen – faktisk kun sølle fire gram højere end den dobbelt så dyre testdeltager fra Samsung. Huawei MediaPad er let at bære rundt på, og den ligger godt i hånden.

Huawei kalder M2-tabletten for MediaPad, og den er da også gearet til underholdning. Kameraets 13 megapixel giver højopløste billeder, som ser godt ud på tablettens full HD-skærm, men som også kan nydes på skærme med endnu højere opløsning. Det samme gælder video, som står skarpt og lækkert. På dette punkt bliver Huaweis tablet kun overgået af Samsung i denne test.

Dynamisk lydgengivelse

Vi noterer også, at håndtering af både billeder og video afvikles hurtigt – det er tydeligt, at processoren er en kvik type. Processoren har hele otte kerner, og selvom det i sig selv ikke er lig høj ydelse, så er det som regel et godt tegn. I tablet-regi er det mere normalt med to eller fire kerner.
Gennem et sæt hovedtelefoner er lyden overordentlig dynamisk og detaljeret. Det kan især høres med gode, kablede hovedtelefoner.

Selv de indbyggede højttalere lyder rimeligt – det er sjældent for en tablet. Det skyldes, at tabletten rummer både to diskant-enheder og to bas-enheder. Enhederne spreder lyden godt ud til siderne, så du oplever en fin stereoeffekt – det sætter du pris på, når du ser film.

Samlet set er vi ganske imponerede. Vi kan lide det fine kamera, den høje ydelse og unibody-designet i aluminium. Vi kan lide kvalitetsindtrykket og den gode lyd. Vi ville umiddelbart gætte på – hvis vi ikke vidste bedre – at denne tablet skulle koste mindst 50 procent mere, end den gør.
Så der er ingen tvivl: Dette er testens bedste køb!

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)