Test: Apple iPad 9,7”: Her er intet nyt godt nyt

iPad’ens nyeste generation byder ikke på mange nyheder, men er du til iOS, er den et godt køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke meget nyt under solen. Apples nyeste 9,7”-tablet kan det forventede. Men er du til Apples iOS-styresystem, kan du til gengæld glæde dig over, at priserne for de billigste varianter af tablet-ikonet er blevet mere humane.

Det kendte intuitive styresystem er uforandret. Det er ekstremt brugervenligt, og iOS er stadig den platform, der tilbyder flest apps. Tilmed ved du, at de altid fungerer. For modsat Android-verdenen er Apples app-butik strengt styret.

Det betyder, at nogle, sjove apps kendt fra Android ikke slippes ind i iOS-universet. På minussiden tæller også, at styresystemet er ret tungt og ofte klandres for, at det tager for stor en del af den samlede processorkraft.

Den nye iPad er heldigvis ret kvik – og lidt hurtigere end den foregående generation – men apps og funktioner åbner hurtigere på sammenlignelige Android-baserede enheder.

Vi glædes især over iPad’ens gode skærm med høj opløsning. I denne test er skærmen kun bedre på Lenovos tablet. Også godt, at kameraet har en hæderlig opløsning på 8 megapixel. Det er ellers et punkt, hvor Apple tidligere har været lidt nærige.

Der er et stort spring op til den noget bedre iPad Pro-model. Men den nyeste ”almindelige” iPad er i orden og fungerer, som den skal. Når vi skal se på den samlede konklusion, skal det også med, at selvom denne tablet ikke er markedets billigste, så er den prismæssigt langt mere spiselig end mange af Apples forgængere.

iPad satte en gang standarden for tablets. Det gør den ikke længere. Apple har tydeligvis vanskeligt ved at finde på noget praktisk nyt, som for eksempel Lenovo har gjort det så eksemplarisk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job