Test: Apple iPad 9,7”: Her er intet nyt godt nyt

iPad’ens nyeste generation byder ikke på mange nyheder, men er du til iOS, er den et godt køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke meget nyt under solen. Apples nyeste 9,7”-tablet kan det forventede. Men er du til Apples iOS-styresystem, kan du til gengæld glæde dig over, at priserne for de billigste varianter af tablet-ikonet er blevet mere humane.

Det kendte intuitive styresystem er uforandret. Det er ekstremt brugervenligt, og iOS er stadig den platform, der tilbyder flest apps. Tilmed ved du, at de altid fungerer. For modsat Android-verdenen er Apples app-butik strengt styret.

Det betyder, at nogle, sjove apps kendt fra Android ikke slippes ind i iOS-universet. På minussiden tæller også, at styresystemet er ret tungt og ofte klandres for, at det tager for stor en del af den samlede processorkraft.

Den nye iPad er heldigvis ret kvik – og lidt hurtigere end den foregående generation – men apps og funktioner åbner hurtigere på sammenlignelige Android-baserede enheder.

Vi glædes især over iPad’ens gode skærm med høj opløsning. I denne test er skærmen kun bedre på Lenovos tablet. Også godt, at kameraet har en hæderlig opløsning på 8 megapixel. Det er ellers et punkt, hvor Apple tidligere har været lidt nærige.

Der er et stort spring op til den noget bedre iPad Pro-model. Men den nyeste ”almindelige” iPad er i orden og fungerer, som den skal. Når vi skal se på den samlede konklusion, skal det også med, at selvom denne tablet ikke er markedets billigste, så er den prismæssigt langt mere spiselig end mange af Apples forgængere.

iPad satte en gang standarden for tablets. Det gør den ikke længere. Apple har tydeligvis vanskeligt ved at finde på noget praktisk nyt, som for eksempel Lenovo har gjort det så eksemplarisk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job