Test: Apple iPad 9,7”: Her er intet nyt godt nyt

iPad’ens nyeste generation byder ikke på mange nyheder, men er du til iOS, er den et godt køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke meget nyt under solen. Apples nyeste 9,7”-tablet kan det forventede. Men er du til Apples iOS-styresystem, kan du til gengæld glæde dig over, at priserne for de billigste varianter af tablet-ikonet er blevet mere humane.

Det kendte intuitive styresystem er uforandret. Det er ekstremt brugervenligt, og iOS er stadig den platform, der tilbyder flest apps. Tilmed ved du, at de altid fungerer. For modsat Android-verdenen er Apples app-butik strengt styret.

Det betyder, at nogle, sjove apps kendt fra Android ikke slippes ind i iOS-universet. På minussiden tæller også, at styresystemet er ret tungt og ofte klandres for, at det tager for stor en del af den samlede processorkraft.

Den nye iPad er heldigvis ret kvik – og lidt hurtigere end den foregående generation – men apps og funktioner åbner hurtigere på sammenlignelige Android-baserede enheder.

Vi glædes især over iPad’ens gode skærm med høj opløsning. I denne test er skærmen kun bedre på Lenovos tablet. Også godt, at kameraet har en hæderlig opløsning på 8 megapixel. Det er ellers et punkt, hvor Apple tidligere har været lidt nærige.

Der er et stort spring op til den noget bedre iPad Pro-model. Men den nyeste ”almindelige” iPad er i orden og fungerer, som den skal. Når vi skal se på den samlede konklusion, skal det også med, at selvom denne tablet ikke er markedets billigste, så er den prismæssigt langt mere spiselig end mange af Apples forgængere.

iPad satte en gang standarden for tablets. Det gør den ikke længere. Apple har tydeligvis vanskeligt ved at finde på noget praktisk nyt, som for eksempel Lenovo har gjort det så eksemplarisk.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S