YouTube har fået sin egen Messenger

En ny funktion i YouTube-app'en gør det muligt at dele videoer og chatte med vennerne direkte på tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi deler YouTube-videoer på livet løs, men gør det typisk på andre tjenester end YouTube. Nu har Google imidlertid gjort det muligt at dele videoer direkte i YouTube, så du ikke behøver forlade tjenesten, når du vil indvie vennerne i dine nyeste bedrifter eller gøre dem opmærksom på en supernuttet kattevideo.

Der er tilmed skabt en helt ny chat-funktion, så man kan diskutere videoerne. Så snart du har delt noget med dine venner eller de har delt noget med dig, kan I chatte løs i en tråd, der minder om en simpel version af Facebook Messenger. Du kan også invitere andre venner til tråden, når den er oprettet. For at kunne dele og chatte skal du dog først lige add'e vennerne, som så skal acceptere - nøjagtig som vi kender det fra andre sociale medier.

Noget tyder således på, at Google ønsker at styrke den sociale dimension på YouTube og holde på nogle af de brugere, der ellers smutter over på Facebook for at chatte om videoerne. 

For at få adgang til den nye funktion skal du blot opdatere YouTube-app'en på din mobil.

Se en præsentation af den nye funktion her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=feBF_IY-HI8"]

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job