YouTube har fået sin egen Messenger

En ny funktion i YouTube-app'en gør det muligt at dele videoer og chatte med vennerne direkte på tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi deler YouTube-videoer på livet løs, men gør det typisk på andre tjenester end YouTube. Nu har Google imidlertid gjort det muligt at dele videoer direkte i YouTube, så du ikke behøver forlade tjenesten, når du vil indvie vennerne i dine nyeste bedrifter eller gøre dem opmærksom på en supernuttet kattevideo.

Der er tilmed skabt en helt ny chat-funktion, så man kan diskutere videoerne. Så snart du har delt noget med dine venner eller de har delt noget med dig, kan I chatte løs i en tråd, der minder om en simpel version af Facebook Messenger. Du kan også invitere andre venner til tråden, når den er oprettet. For at kunne dele og chatte skal du dog først lige add'e vennerne, som så skal acceptere - nøjagtig som vi kender det fra andre sociale medier.

Noget tyder således på, at Google ønsker at styrke den sociale dimension på YouTube og holde på nogle af de brugere, der ellers smutter over på Facebook for at chatte om videoerne. 

For at få adgang til den nye funktion skal du blot opdatere YouTube-app'en på din mobil.

Se en præsentation af den nye funktion her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=feBF_IY-HI8"]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S