Test: SkyPAD: En musemåtte udover det sædvanlige

Hvis du er gamer, så er en musemåtte en alvorlig sag, der ligesom det rette tastatur og mus kan gøre forskellen på liv og død i den virtuelle verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SkyPAD er en af de sjældne slags musemåtter, udviklet specifikt til gamer-folket. Den er danskudviklet og er skabt af tempereret glas. Du skal dog ikke være bekymret for at ødelægge den, da den er ret solid. Fordelen skulle være, at den holder længe, da hulmønstret i glasset ikke bliver slidt på samme måde som overfladen på en almindelige musemåtte samt skulle give god præcision.

Præcision var dog også helt i top, og om den er umulig at slide op, som producenten påstår, må vi lade tvivlen komme udviklerne til gode – og vende tilbage om nogle år. Musemåtten er også utrolig nem at gøre ren og vedligeholde. Du skal dog helst ikke leve alt for beskidt, for kommer der et sandkorn ind under musen, kvitterer den med en ubehagelig lyd (tænk glas plus sandkorn).

Musen fås i sort og hvid, og om man kan lide det dominerende design med tordenskyen er som altid en smagssag. Der er små gummifødder på bagsiden, så den ikke glider på bordet, og der er også teflon-tape med i kassen, hvis fødderne på din trofaste mus er blevet for slidt. Spændende produkt der passer fint til prisen.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S