Test: SkyPAD: En musemåtte udover det sædvanlige

Hvis du er gamer, så er en musemåtte en alvorlig sag, der ligesom det rette tastatur og mus kan gøre forskellen på liv og død i den virtuelle verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

SkyPAD er en af de sjældne slags musemåtter, udviklet specifikt til gamer-folket. Den er danskudviklet og er skabt af tempereret glas. Du skal dog ikke være bekymret for at ødelægge den, da den er ret solid. Fordelen skulle være, at den holder længe, da hulmønstret i glasset ikke bliver slidt på samme måde som overfladen på en almindelige musemåtte samt skulle give god præcision.

Præcision var dog også helt i top, og om den er umulig at slide op, som producenten påstår, må vi lade tvivlen komme udviklerne til gode – og vende tilbage om nogle år. Musemåtten er også utrolig nem at gøre ren og vedligeholde. Du skal dog helst ikke leve alt for beskidt, for kommer der et sandkorn ind under musen, kvitterer den med en ubehagelig lyd (tænk glas plus sandkorn).

Musen fås i sort og hvid, og om man kan lide det dominerende design med tordenskyen er som altid en smagssag. Der er små gummifødder på bagsiden, så den ikke glider på bordet, og der er også teflon-tape med i kassen, hvis fødderne på din trofaste mus er blevet for slidt. Spændende produkt der passer fint til prisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S