Ny iPhone kommer i aften

Apple har indkaldt til det helt store pressevent og præsenterer i aften den næste iPhone. Læs vores bud på, hvordan den kommer til at blive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er den helt store aften for Apple-folket. Kl. 19 dansk tid går Tim Cook på scenen i Steve Jobs Theater for at præsentere, hvad der med 99,9 procents sikker er en ny iPhone.

Om det så bare vil være én eller der faktisk vil være tale om flere iPhones, er der gjort mange gætterier omkring, men de stærkeste rygte går på, at der vil være tale om en ny topmodel, der får navnet iPhone X og forsynes med et prisskilt, der er markant over hvad vi er vant til, og dertil en række billigere iPhone 7S modeller, der fortsætter designet fra den nuværende topmodel, blot tilført diskrete opgraderinger.

Du kan læse vores bud på hvordan den nye iPhone vil blive her.  

[irp]

iPhones er dog formentlig ikke alt Tim Cook har med i posen. Et nyt Apple TV skal ifølge rygterne også være blandt aftenens lanceringer. De største opgraderinger vil her være billedkvalitet i 4K og HDR. Nye versioner af Apples helt trådløse AirPod høretelefoner er heller ikke usandsynligt.

Du kan se lanceringen live fra Apples hjemmeside eller fra et Apple TV.

Apple iPhone X. Apple iPhone X - konceptbillede af Nodus and Gordon Kelly.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse