Ny iPhone kommer i aften

Apple har indkaldt til det helt store pressevent og præsenterer i aften den næste iPhone. Læs vores bud på, hvordan den kommer til at blive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er den helt store aften for Apple-folket. Kl. 19 dansk tid går Tim Cook på scenen i Steve Jobs Theater for at præsentere, hvad der med 99,9 procents sikker er en ny iPhone.

Om det så bare vil være én eller der faktisk vil være tale om flere iPhones, er der gjort mange gætterier omkring, men de stærkeste rygte går på, at der vil være tale om en ny topmodel, der får navnet iPhone X og forsynes med et prisskilt, der er markant over hvad vi er vant til, og dertil en række billigere iPhone 7S modeller, der fortsætter designet fra den nuværende topmodel, blot tilført diskrete opgraderinger.

Du kan læse vores bud på hvordan den nye iPhone vil blive her.  

[irp]

iPhones er dog formentlig ikke alt Tim Cook har med i posen. Et nyt Apple TV skal ifølge rygterne også være blandt aftenens lanceringer. De største opgraderinger vil her være billedkvalitet i 4K og HDR. Nye versioner af Apples helt trådløse AirPod høretelefoner er heller ikke usandsynligt.

Du kan se lanceringen live fra Apples hjemmeside eller fra et Apple TV.

Apple iPhone X. Apple iPhone X - konceptbillede af Nodus and Gordon Kelly.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S