Test: Corsair Glaive RGB Aluminium: Ikke bare til gameren

Denne gamingmus fra Corsair er et godt bevis på, at man ikke skal skue hunden på hårene. Bag det neutrale ydre gemmer der sig nemlig en formidabel mus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gaming-traditionen tro, er der naturligvis RGB LED-belysning, som fordeler sig i tre zoner, der hver især kan konfigureres via Corsair Utility Engine 2 software. Netop softwaren er i topklasse og er et af de mest brugervenlige og detaljerede af slagsen, vi har set hos en gamingfabrikant. Du kan bruge softwaren til at konfigurere hver af de seks knapper på Corsair Glaive til præcis den funktion eller macro, du ønsker. Det er nemt at skifte mellem de forskellige layouts, så du kan med få klik skifte fra desktop mode til gaming mode.

Den optiske sensor har 16.000 dpi og kan softwarekalibreres og passede perfekt til vores test-overflader. Musen er vægtet godt, så du savner ikke de mus, hvor du selv kan isætte diverse forskellige vægte. Den er perfekt, som den er. Det venstre panel på musen kan nemt udskiftes, så du selv kan vælge, hvilken overflade der passer dig bedst. Det er faktisk svært at finde nogle minuspunkter ved musen, måske passer den ikke optimalt, hvis du har meget små hænder.

Måske er lysene heller ikke helt kraftige nok for din smag, og måske synes du, at musen er for dyr. Det er som altid smag og behag, men som en behagelig, alsidig mus, der kan bruges til både desktop-brug og gaming, hvad mere kan du så forlange?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S