Test: Linksys EA9500 Max-Stream AC5400: Router med rigelig kapacitet

Som den eneste router i denne test har Linksys’ topmodel ikke alene 8 antenner, men også 8 LAN-porte. Det gør den oplagt til hjem med mange kablede enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en omskrivning af et fyndord om tillid versus kontrol, som skal være lanceret af Stalin, kan man om netværksprodukter fastslå, at trådløst er godt, men kabelforbundet er bedre. Om det skyldes vanetænkning eller begrænsninger i en populær microchip, ved vi ikke, men det er en kendsgerning, at med ganske få undtagelser har en dedikeret router fire LAN-porte, og det kan ofte være for lidt.

Her i huset er LAN-portene på både den aktuelle router og YouSee-modemet konstant i brug. En opgradering til EA9500 ville gøre det muligt at gemme det store modem af vejen, og det ville egentlig også være nødvendigt, for denne routers fodaftryk sluger en masse plads på grejhylden.

Enestående brugervenlighed

EA9500 kan virke afskrækkende på teknofober med sine 8 solide antenner, men bag det barske ydre gemmer sig en router, som er usædvanligt nem at tilslutte og få op at køre.

Når routeren sluttes til et eksisterende modem og eksterne enheder, starter konfigurationen helt automatisk, og hvis man er tilfreds med Linksys’ forindstillede netværksnavn og adgangskode, kan arbejdet klares på nogle minutter. Vores testeksemplar var oven i købet så frisk, at det ikke var nødvendigt med en firmware-opdatering.

Det siger noget om firmaets holdning, at ganske vist er den elektroniske manual på 726 sider, men de dækker 34 sprog, så der bliver blot 20 sider til hvert.

I modsætning til de andre testdeltagere har EA9500 et ultra-minimalistisk display, som hverken viser aktive frekvensbånd eller tilsluttede enheder. Nogle hvide striber viser status og lyser konstant, hvis alt er i orden, og nogle små blå indikatorer lyser, hvis der er kontakt til MU-MIMO-enheder. Det er det hele.

Men tag ikke fejl af EA9500. Den har alle de avancerede indstillingsmuligheder, nogen bruger kan ønske sig. Og skulle der være behov for bedre Wi-Fi-dækning af et større hus, kan Linksys tilbyde Seamless Roaming i forbindelse med Max-Stream extendere. Denne feature skal sikre et kontinuerligt signal, når man bevæger sig omkring i huset.

Testresultater

På korte og mellemlange distancer leverer Linksys EA9500 masser af båndbredde. På første sal kæmper HTC 10 fortvivlet for at fange et signal, og NOA H10le kan heller ikke streame krævende indhold.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S