Gratis online cyber security-kursus

F-Secure og Helsinki Universitet følger op på sidste års succes og relancerer deres online cybersecurity-kursus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Cyber Security Base with F-Secure, en online kursusserie udviklet af Helsinki Universitet og F-Secure, er tilbage. Over 50.000 mennesker fra USA, Finland, Storbritannien og flere andre lande deltog i sidste års kurser, hvilket har fået F-Secure og universitetet til at udbyde kurset igen.

Cyber Security Base with F-Secure er et såkaldt massive open online course (MOOC) udviklet af Helsinki Universitet og F-Secure. Kurset er designet, så man sikrer sig, at deltagerne får lært de rette værktøjer, så de kan forfølge en karriere i cybersecurity-branchen - en branche, der over hele verden oplever mangel på kvalificerede medarbejdere. En nyligt udgivet report vurderede, at der vil være 3,5 millioner ledige stillinger i cybersecurity-branchen i 2021.

Mere talent i branchen

F-Secures CEO, Samu Konttinen, siger, at manglen på medarbejdere er noget, der burde være et større fokus hos flere, hvis man ser på vigtigheden af cybersecurity i den moderne verden, og derfor ser han kurset som et godt skridt mod en løsning på problemet.

“Situationer som WannaCry-udbruddet og kæmpestore datalæk understreger virkelig, hvor meget, der er på spil, når vi taler om cybersecurity. Og mens angreb som disse driver efterspørgslen for cybersecurity endnu højere op, så bliver der ikke uddannet nok til at udfylde de nødvendige stillinger,” siger Konttinen.

“Uddannelse inden for cybersecurity er en vigtig del af missionen om at tackle manglen på talent i branchen, og det er en virkelig god mulighed for studerende, så vi er glade for at kunne bære en del af ansvaret ved igen at tilbyde kurset.

Klædt på til tidens cybertrusler

Kurset sigter mod at levere højkvalitetsundervisning ved at kombinere F-Secure og Helsinki Universitets Afdeling for Computervidenskabs viden og ekspertise inden for cybersecurity og dermed levere en lettilgængelig serie af online kurser.

Kurset dækker en lang række emner, som deltagerne skal forstå, hvis de skal varetage entry-level stillinger inden for cybersecurity. Det inkluderer også øvelser såsom capture the flag-lignende hackingopgaver, der skal få de studerende til at lære at bruge deres viden og evner i praksis.

Og selvom kurset beskæftiger sig med komplekse emner, så er det designet til at være tilgængeligt for enhver, der ønsker at lære mere om cybersecurity. Der er intet krav om betaling eller forudgående uddannelse, så alle med en basal forståelse af kodning, computernetværk og infosecurity kan deltage.

Stor interesse

Sidste års kursus tiltrak opmærksomheden fra mere end 50.000 mennesker med næsten 5.000, der færdiggjorde opgaverne og over 1.000, der færdiggjorde samtlige dele af kurset. På baggrund af den store interesse er Professor Sasu Tarkoma, leder af afdelingen for computervidenskab på Helsinki Universitet, overbevist om, at det at udbyde online undervisning af en høj kvalitet er en effektiv måde at tiltrække potentielle cybersecurity-eksperter på.

“At have mere end 50.000 interesserede folk fra hele verden sidste år var virkelig spændende, og det viser om noget, hvor stor efterspørgsel, der er på uddannelse inden for cybersecurity, og derudover kan vi se, hvordan man også kan bruge denne type MOOC til at efterkomme denne efterspørgsel,” siger Tarkoma. “Cybersecurity er et emne, som de studerende virkelig kan være passionerede omkring, og nu om dage kan man bruge evnerne i mange forskellige brancher, hvilket blot understreger relevansen af et kursus som dette. Dette kursus handler om at hjælpe studerende finde ind til denne passion og også om at forberede dem på en lovende karriere.”

Cyber Security Base with F-Secure begynder 31. oktober 2017. Ønsker man at deltage kan man skrive sig op til kursets mailingliste for at modtage opdateringer.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S