20 millioner kroner til dansk it-frontløber

Dansk virksomhed vil sætte skub i mixed reality.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er næppe nogen, der er i tvivl om, at Silicon Valley er stedet hvor it-vuggen stod og rokkede. I dag findes imidlertid mange andre innovative it-miljøer verden over, og selv i lille Danmark er vi skarpe til at udtænke nye, spændende løsninger. Så skarpe, at vi kan tiltrække dollars i millionklassen fra investormiljøet i Silicon Valley. Udvalget af interesserede hjemlige investorer er nemlig forholdsvis begrænset.

Senest har den danske virksomhed Spektral modtaget 20 millioner kroner, hovedsageligt fra den anden side af Atlanten, og de skal være med til at sætte yderligere skub i udviklingen af virksomhedens teknologi til Mixed Reality. At Spektral har fat i noget rigtigt understreges endvidere af, at en af verdens førende eksperter inden for machine learning, danskeren Danny Lange, nu er trådt ind i bestyrelsen.

I realtid på en smartphone

Netop ved at kombinere de nyeste metoder til deep learning og computer vision gør Spektrals teknologi det muligt at arbejde visuelt med alle lag i en video. Det er vel at mærke ikke en teknologi, der kræver monsterkræfter. Faktisk kan det lade sig gøre i realtid på en smartphone, hvor det er muligt at ændre baggrunden i en kvalitet og detaljegrad, som hidtil kun har kunnet lade sig gøre ved hjælp af komplicerede greenscreen-løsninger. Spektral arbejder desuden på en segmenteringsteknologi, som kan projicere masker og animationer over på en anden krop – et såkaldt ”body-swap”.

Dermed åbner man op for en lang række nye og innovative muligheder for, hvordan alle kan lave en yderst avanceret videoproduktion direkte på deres telefon. Teknologien fra Spektral kan processere både billeder og video med en hastighed på 60 fps, hvilket er det samme som realtid. I forhold til brugervenlighed renderes videoen automatisk på telefonen, og der er ingen ventetid. Samtidig er der tale om en kvalitet, som hidtil har været uhørt for en mobilløsning.

Skal bruges på medarbejdere

Ifølge Danny Lange, der er Vice Præsident for AI og Machine Learning hos Unity Technologies og altså nyt medlem af Spektrals bestyrelse differentierer man sig netop ved at kunne afvikle løsningen i realtid på en smartphone samtidig med, at man opretholder høj kvalitet og detaljegrad. ”I takt med at Augmented Reality vinder frem, placerer Spektral sig en god position, når det gælder om at være med helt fremme, hvor ny teknologi udvikles”, siger Dany Lange.

Spektral vil bruge størstedelen af de 20 millioner kroner på at accelerere udviklingen af teknologien samt udvide teamet med flere talenter indenfor machine learning, data science, computer vision, software- og produktudvikling. Virksomheden er baseret i København og består af et team af p.hd.er indenfor netop machine learning, data science og softwareudvikling.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks