Test: Intel Core i7-7700K: Den perfekte processor til gaming

Intels quad core-cpu’er har i årevis været det oplagte valg til gaming. Deres kombination af fire kerner med Hyper-Threading og en høj clockfrekvens betyder, at de brillerer ved gaming og har ydelse nok til andre opgaver også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sådan så det ud, da Intel Core i7-7700K blev lanceret, og det gælder stadig – til trods for at AMD bider fra sig med sin Ryzen-serie.

Grunden er denne chips høje clockfrekvens, der umiddelbart giver den et forspring på 13 % hastighed pr. kerne i forhold til den hurtigste Ryzen-chip. Og hertil kommer, at mens alle processorerne i denne test kan overclockes, er 7700K langt mere effektiv end nogen chip i AMD’s serie.

Mens alle AMD’s Ryzen-processorer døjer med at nå meget videre end 4 GHz, kan 7700K nemt ramme 4,8 og endda 5 GHz, hvis man er heldig.

Den ydelse er imidlertid ikke billig. AMD tilbyder seks- og ottekerne-processorer til en lavere pris, end Intel forlanger. Dermed er de et bedre valg til multithread-opgaver, og de får 7700K til at virke unødigt kostbar. Hvis gaming har topprioritet, er Intel Core i7-7700K stadig den oplagte processor. Husk blot at kombinere den med et hurtigt grafikkort, der kan drage nytte af dens hastighed.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S