Test: Intel Core i7-7700K: Den perfekte processor til gaming

Intels quad core-cpu’er har i årevis været det oplagte valg til gaming. Deres kombination af fire kerner med Hyper-Threading og en høj clockfrekvens betyder, at de brillerer ved gaming og har ydelse nok til andre opgaver også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sådan så det ud, da Intel Core i7-7700K blev lanceret, og det gælder stadig – til trods for at AMD bider fra sig med sin Ryzen-serie.

Grunden er denne chips høje clockfrekvens, der umiddelbart giver den et forspring på 13 % hastighed pr. kerne i forhold til den hurtigste Ryzen-chip. Og hertil kommer, at mens alle processorerne i denne test kan overclockes, er 7700K langt mere effektiv end nogen chip i AMD’s serie.

Mens alle AMD’s Ryzen-processorer døjer med at nå meget videre end 4 GHz, kan 7700K nemt ramme 4,8 og endda 5 GHz, hvis man er heldig.

Den ydelse er imidlertid ikke billig. AMD tilbyder seks- og ottekerne-processorer til en lavere pris, end Intel forlanger. Dermed er de et bedre valg til multithread-opgaver, og de får 7700K til at virke unødigt kostbar. Hvis gaming har topprioritet, er Intel Core i7-7700K stadig den oplagte processor. Husk blot at kombinere den med et hurtigt grafikkort, der kan drage nytte af dens hastighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision