Test: Intel Core i7-7700K: Den perfekte processor til gaming

Intels quad core-cpu’er har i årevis været det oplagte valg til gaming. Deres kombination af fire kerner med Hyper-Threading og en høj clockfrekvens betyder, at de brillerer ved gaming og har ydelse nok til andre opgaver også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sådan så det ud, da Intel Core i7-7700K blev lanceret, og det gælder stadig – til trods for at AMD bider fra sig med sin Ryzen-serie.

Grunden er denne chips høje clockfrekvens, der umiddelbart giver den et forspring på 13 % hastighed pr. kerne i forhold til den hurtigste Ryzen-chip. Og hertil kommer, at mens alle processorerne i denne test kan overclockes, er 7700K langt mere effektiv end nogen chip i AMD’s serie.

Mens alle AMD’s Ryzen-processorer døjer med at nå meget videre end 4 GHz, kan 7700K nemt ramme 4,8 og endda 5 GHz, hvis man er heldig.

Den ydelse er imidlertid ikke billig. AMD tilbyder seks- og ottekerne-processorer til en lavere pris, end Intel forlanger. Dermed er de et bedre valg til multithread-opgaver, og de får 7700K til at virke unødigt kostbar. Hvis gaming har topprioritet, er Intel Core i7-7700K stadig den oplagte processor. Husk blot at kombinere den med et hurtigt grafikkort, der kan drage nytte af dens hastighed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S