Test: Intel Core i7-7700K: Den perfekte processor til gaming

Intels quad core-cpu’er har i årevis været det oplagte valg til gaming. Deres kombination af fire kerner med Hyper-Threading og en høj clockfrekvens betyder, at de brillerer ved gaming og har ydelse nok til andre opgaver også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sådan så det ud, da Intel Core i7-7700K blev lanceret, og det gælder stadig – til trods for at AMD bider fra sig med sin Ryzen-serie.

Grunden er denne chips høje clockfrekvens, der umiddelbart giver den et forspring på 13 % hastighed pr. kerne i forhold til den hurtigste Ryzen-chip. Og hertil kommer, at mens alle processorerne i denne test kan overclockes, er 7700K langt mere effektiv end nogen chip i AMD’s serie.

Mens alle AMD’s Ryzen-processorer døjer med at nå meget videre end 4 GHz, kan 7700K nemt ramme 4,8 og endda 5 GHz, hvis man er heldig.

Den ydelse er imidlertid ikke billig. AMD tilbyder seks- og ottekerne-processorer til en lavere pris, end Intel forlanger. Dermed er de et bedre valg til multithread-opgaver, og de får 7700K til at virke unødigt kostbar. Hvis gaming har topprioritet, er Intel Core i7-7700K stadig den oplagte processor. Husk blot at kombinere den med et hurtigt grafikkort, der kan drage nytte af dens hastighed.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect