Nemmere adgang til data får andelen af billige forbrugslån til at stige

Med adgangen til eSKATdata, kan banker lynhurtigt indhente al nødvendig data for at foretage en kreditvurdering. Det betyder, at online-banker vinder kraftigt frem, da brugere ønsker hurtig afklaring og svar på deres ansøgning om lån. Tjenesten Lendme hjælper brugerne til at få overblik og finde det bedste lån.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I gamle dage var det besværligt at optage et lån. Der skulle printes og skannes dokumenter, ligesom de fleste banker krævede et personligt fremmøde for at kunne vurdere en ansøgning om lån. Som led i digitaliseringen af offentlige tjenester, har SKAT åbnet op for online og lynhurtig indhentning af data fra SKAT baseret på et samtykke fra ansøgeren. eSKATdata - som løsningen hedder - har netop haft fem års fødselsdag, siden Danske Bank som den første bank fik adgang i 2012.

Med adgangen til eSKATdata, kan bankerne digitalt og lyn-hurtigt indhente al nødvendig data for at foretage en kreditvurdering. Det betyder, at online-banker som for eksempel Basisbank, Resurs Bank og Ekspres Bank vinder kraftigt frem, da brugere ønsker hurtig afklaring og svar på deres ansøgning om lån.

Nye EU-regler gør tilgangen til bankkunders kontoinformation endnu nemmere

Udover nationale løsninger som eSKATdata, barsler EU med et nyt direktiv, der giver Fintech selskaber adgang til kunders kontoinformation, på baggrund af et samtykke. EU-direktivet PSD2 (Payment Service Directive 2) stiller krav om at alle europæiske banker stiller kontoinformation til rådighed via API til virksomheder. Det vil give nogle helt nye muligheder for selskaberne til at skabe innovative løsninger, der giver kunderne overblik over alle deres bank-engagementer, og i langt højere grad kan give give gode råd i forhold til hvordan man forvalter sin økonomi, og endda hvad man skal gøre for at spare penge.

Direktivet har det formål at øge konkurrencen på det finansielle marked, og signalerer nye tider inden for tilgangen til data, og at det i højere grad er kunden, og ikke banken, der ejer dataen.

Online-tjeneste gør det nemt at finde det bedste lån

Lendme er et af de nye Fintech selskaber, som vil gøre det lettere for danskere at udnytte det stigende antal digitale bankløsninger. Det gør tjenesten ved at indhente og sammenligne tilbud fra bl.a. disse online-banker, når man ønsker at optage et lån. Løsningen er med til at spare brugerne for tid og bøvl ved at kun lade dem udfylde én ansøgning, men modtage flere tilbud – sådan at de kan sammenligne dem og vælge det lån der passer dem bedst.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos