Test: AMD Ryzen 7 1800X: Den ultimative processor

Når ingen Intel LGA2011-processorer er med i denne test, skyldes det Ryzen 7 1800X. Intel har stadig den hurtigste processor med sin Intel Core i7-6950X med ti kerner, men Ryzen 7 1800X kan slå alt andet på den platform.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne ottekerne-processor med SMT koster det halve af Intels ækvivalent og er i realiteten mage til, når det gælder ydelse. Den bruger også mindre strøm, og de bundkort, der understøtter den, er billigere.

Intel har flere pci-e-lanes, og det kan være nyttigt, hvis man bruger mere end to grafikkort og adskillige M.2-ssd’er eller NVMe-ssd’er. Men i de fleste tilfælde klarer AMD ærterne.

Chippens boost-clockfrekvens på 4 GHz er langsommere end alle testens tre Intel-processorer, og det betyder, at den er langsommere, når det gælder visse spil. Man kan overclocke 1800X, og man kan derfor vride mere ydelse ud af den. Imidlertid frakobler overclocking noget af strømbesparelsen og boostfrekvensen, og der er ikke megen plads til overclocking.

Det lykkedes os kun at nå 3,9 GHz. Derfor var singlekerne-ydelsen langsommere, men multikerne-ydelsen blev forbedret. Hvis man tager pris og strømforbrug i betragtning, er 1800X den ultimative ottekerne-processor i øjeblikket.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job