Test: AMD Ryzen 7 1800X: Den ultimative processor

Når ingen Intel LGA2011-processorer er med i denne test, skyldes det Ryzen 7 1800X. Intel har stadig den hurtigste processor med sin Intel Core i7-6950X med ti kerner, men Ryzen 7 1800X kan slå alt andet på den platform.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne ottekerne-processor med SMT koster det halve af Intels ækvivalent og er i realiteten mage til, når det gælder ydelse. Den bruger også mindre strøm, og de bundkort, der understøtter den, er billigere.

Intel har flere pci-e-lanes, og det kan være nyttigt, hvis man bruger mere end to grafikkort og adskillige M.2-ssd’er eller NVMe-ssd’er. Men i de fleste tilfælde klarer AMD ærterne.

Chippens boost-clockfrekvens på 4 GHz er langsommere end alle testens tre Intel-processorer, og det betyder, at den er langsommere, når det gælder visse spil. Man kan overclocke 1800X, og man kan derfor vride mere ydelse ud af den. Imidlertid frakobler overclocking noget af strømbesparelsen og boostfrekvensen, og der er ikke megen plads til overclocking.

Det lykkedes os kun at nå 3,9 GHz. Derfor var singlekerne-ydelsen langsommere, men multikerne-ydelsen blev forbedret. Hvis man tager pris og strømforbrug i betragtning, er 1800X den ultimative ottekerne-processor i øjeblikket.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job