Test: AMD Ryzen 7 1800X: Den ultimative processor

Når ingen Intel LGA2011-processorer er med i denne test, skyldes det Ryzen 7 1800X. Intel har stadig den hurtigste processor med sin Intel Core i7-6950X med ti kerner, men Ryzen 7 1800X kan slå alt andet på den platform.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne ottekerne-processor med SMT koster det halve af Intels ækvivalent og er i realiteten mage til, når det gælder ydelse. Den bruger også mindre strøm, og de bundkort, der understøtter den, er billigere.

Intel har flere pci-e-lanes, og det kan være nyttigt, hvis man bruger mere end to grafikkort og adskillige M.2-ssd’er eller NVMe-ssd’er. Men i de fleste tilfælde klarer AMD ærterne.

Chippens boost-clockfrekvens på 4 GHz er langsommere end alle testens tre Intel-processorer, og det betyder, at den er langsommere, når det gælder visse spil. Man kan overclocke 1800X, og man kan derfor vride mere ydelse ud af den. Imidlertid frakobler overclocking noget af strømbesparelsen og boostfrekvensen, og der er ikke megen plads til overclocking.

Det lykkedes os kun at nå 3,9 GHz. Derfor var singlekerne-ydelsen langsommere, men multikerne-ydelsen blev forbedret. Hvis man tager pris og strømforbrug i betragtning, er 1800X den ultimative ottekerne-processor i øjeblikket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S