Ny Panasonic-app hjælper med at finde det rigtige batteri 

Panasonic Battery App gør det hurtigt og nemt at finde det batteri, du har brug for.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonics batterisortiment omfatter 4 forskellige alkaline-batterier alene: EVOLTA, Pro Power, Everyday Power og Alkaline Power – hver med forskellige kapaciteter. Da forskellige enheder kræver forskellige energiniveauer, vil Panasonic Energy Europe hjælpe batterikunderne med at se skoven for bare træer ved at vejlede dem gennem deres køb. Selvom batteri-appen er designet til at lette søgningen efter batterier, indeholder den også nogle sjove ekstra funktioner. Den har følgende funktioner:

1. Brug "Find My Battery" til at finde det rigtige batteri

Du kan bruge funktionen "Find my Battery" til at lære, hvilket batteri du har brug for til en bestemt elektronisk enhed ved at vælge fra en liste over enkle ikoner. Hvis du ikke kan finde en enhed på listen, skal du vælge "other appliances". Så snart du har valgt en enhed og en batteristørrelse, foreslår appen de bedst egnede Panasonic-batterier. Den giver dig også yderligere information for at forhindre dig i at købe den forkerte type batterier ved et senere køb.

2. Find nemt batterier på hylden ved at klikke på "Locate Battery"

At købe batterier kan være som at lede efter en nål i en høstak. Mange batterier ligner hinanden så meget, at det kan være vanskelig og forvirrende at finde en bestemt type. Så snart du har klikket på "Find My Battery" for at finde ud af, hvilket batteri du har brug for, vises funktionen "Locate Battery". Når du vender kameraet på din smartphone mod hylden, hjælper funktionen "Find batteri" med at finde frem til den rigtige pakke på et par sekunder.

3. Vælg funktionen "Augmented Reality" for en overnaturlig oplevelse

Ud over appens primære funktioner blev der tilføjet en tredje og mere smart funktion. Funktionen "Augmented Reality" tillader smartphone-brugere at tilføje en ekstra dimension til deres billeder. Da temaet ændrer sig igennem forskellige kampagner, vil AR-funktionen først fremkalde Spider-Man – en reference til Panasonics nyeste co-branding-projekt: den nye film "Spider-Man: Homecoming". Desuden kan europæiske Spider-Man-fans indtil den 31. december 2017 vinde en tur til New York ved at forsøge at fange så mange som muligt i deres (digitale) net – ligesom den rigtige Spider-Man.

Panasonic Battery App er tilgængelig i Google Play og App Store fra og med 26. oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS