Test: Lenovo Yoga 910-13IKB: Godt kram til næsten alle formål

Kombinationen af høj kvalitet og lækre detaljer gør denne Lenovo til testens vinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi indrømmer blankt, at vi er ret vilde med Lenovos Yoga-produkter, der fås både som tablets, små bærbare computere og i den mere kostbare ende udstyret som denne konvertible Yoga 910. For designet er på én gang lækkert og praktisk.

Formfaktoren er i orden, og byggekvaliteten ligeledes. Se bare hængslet til skærmen, der er lavet, så metaldelene sidder fræset sammen, som var det en bog. Det er en solid konstruktion, som holder til, at du vrider skærmen 180 grader rundt mange år frem. Skærmen på 13,9” kan altså fungere ligesom en tablet, og at den er vendbar er ganske praktisk, hvis man vil se en film i arbejdssammenhæng eller derhjemme. Du kan stille computeren som ”telt” og bruge skærmen som et mini-tv til alt fra Netflix til TV-avisen på DR1.

Virkelig god til film

Skærmen har en fin dybde og glød, hvilket gør den til en fornøjelse at se film på. Den har også en god evne til at gøre sort helt sort – og som på et tv betyder det, at alle farver står endnu mere klart frem. Den trykfølsomme skærm reagerer i øvrigt lynhurtigt på input, når du trykker direkte på den, og designet, som går næsten ud til kant, understreger kun det flotte design.

Du vil også sætte pris på tastaturet, der er som de bedste, vi tidligere har prøvet hos Lenovo. At der netop på dette punkt er gjort noget særligt, glæder vi os over, og vi nyder at skrive på dette tastatur i fuld størrelse. Det er indrettet, så du aldrig er i tvivl om, at du har ramt rigtigt. Tasterne tager imod input, også når du rammer dem lidt yderligt.

Når du presser Yoga 910-13IKB, larmer den en smule – blæserstøjen er ikke voldsom, men absolut hørbar. Det er en pris, man må betale for at få en så forholdsvis tynd og let bærbar, der samtidig drives af en af markedets kvikkere processorer.

Kan miste pusten

Lenovo Yoga 910-13IKB leverer fin hastighed på de fleste programmer, men i lidt tunge spil og især i billedbehandling kan du godt mærke, at den mister pusten, før de bedre rustede i denne test. Kombinationen af 8 GB hukommelse og et ellers udmærket Intel-grafikkort matcher ikke konkurrenternes GeForce-grafikkort. Det afsløres også i vores målinger, når vi dykker ned i detaljerne.

Lenovo er en yderst brugbar bærbar til alle, der ønsker en kvik maskine, som er nem at tage med på vejen. Den kan endda fungere som tablet i hjemmet – om end en lidt voluminøs en – og den trykfølsomme skærm er god både til job, og når der for eksempel skal tegnes. Familien vil sætte pris på dens evner som ekstra tv-skærm, for eksempel i et sommerhus.

Alle disse faktorer gør samlet, at vi har valgt Lenovo Yoga 910-13IKB som testens vinder. Den er lige dele underholdning og business – og klarer sig godt på begge fronter. Det er kram!

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Sundhedsdatastyrelsen

Sektionsleder til sektion for it-arkitektur

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse