Ny robotstøvsuger vasker også dit gulv

De nye rengøringsrobotter Deebot Ozmo 610 og Deebot Ozmo 930 støvsuger og vasker gulvet i én arbejdsgang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med den nye Ozmo-teknologi er Deebot Ozmo 610 og Deebot Ozmo 930 i stand til både at støvsuge og vaske gulvet i én og samme arbejdsgang. Den integrerede vandbeholder rummer op til 300 ml, og selve moppe-enheden udgøres af en plade med en påmonteret vaskbar rengøringsklud, som fugtes løbende under rengøringsprocessen.

Moppe-enheden tilpasser sig automatisk niveauet af gulvoverfladen, og mængden af vand der frigøres indstilles via Ecovacs-appen, så den passer til gulvtypen, eller til den mængde snavs der skal vaskes af gulvet.

Sikkerhedssensorer på rengøringsrobotten sikrer, at vaskefunktionen kun er aktiv når moppe-enheden er påmonteret. Når moppe-enheden er afmonteret, frigøres der ikke vand fra vandbeholderen.

Kan styres alle steder fra

De to robotter kan styres og betjenes alle steder fra via Ecovacs-appen. Med appen er det muligt både at oprette og indstille rengøringsrutiner samt indstille rengøringstidspunkter.

Individuel rengøring

Med den udvidede Smart Navi-teknologi scanner Deebot Ozmo 930 rumomgivelserne og opretter et detaljeret kort, som gemmes i appen. Herefter kan rengøringsrutiner oprettes for hvert enkelt rum, og virtuelle barrierer kan optegnes for at ekskludere områder fra rengøringen.

Tager højde for tæppebelagte gulvområder

Deebot Ozmo 930 er udstyret med to ultralyd-sensorer, som registrerer tæppebelagte gulvområder. De tæppebelagte områder registreres, som en del af rumscanningen, og når rengøringsrobotten kører fremtidige rengøringsprogrammer, vil den sørge for at undgå disse områder, når moppe-enheden (til gulvvask) er påmonteret. Når moppe-enheden er afmonteret, og robotten registrerer et tæppebelagt område, vil den automatisk øge sugekraften på støvsuge-enheden, så gulvtæppet rengøres effektivt.

Deebot Ozmo 610 har en vejledende udsalgspris på 3.499 kroner, mens Deebot Ozmo 930 har en vejledende udsalgspris på 4.799 kroner.

Forskellen i features er følgende. 

Ecovacs Deebot Ozmo 610:

Støvsuger lydniveau: 65 dB(A)
Støvbeholder: 450 ml
Vandbeholder: 300 ml
Timerfunktion: ja
Aktions-/arbejdstid: 110 minutter
Ladetid: 180-240 minutter
Smart Navi funktion: nej
Virtuelle barrierer: nej
Trappedetektor: ja

Ecovacs Deebot Ozmo 930:

Støvsuger lydniveau: 65 dB(A)
Støvbeholder: 450 ml
Vandbeholder: 300 ml
Timerfunktion: ja
Aktions-/arbejdstid: 110 minutter
Ladetid: 180-240 minutter
Smart Navi funktion: ja
Virtuelle barrierer: ja
Trappedetektor: ja

Begge modeller er tilgængelige hos Elsalg.dk, Euronics.dk, Whiteaway.dk, roboteksperten.dk, proshop.dk og cdon.com.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S