Test: QNAP TS-253B NAS: Kompakt NAS fuld af avancerede funktioner

QNAP står for Quality Network Appliance Provider. Denne højt specialiserede Taiwan-virksomhed fremstiller udelukkende NAS’er med op til 30 båse og matchende tilbehør.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TS-253B er både testens dyreste, mest veludstyrede og mest kompakte NAS, og dens opbygning illustrerer glimrende, at en NAS er en specialiseret pc – og meget mere end en ekstern harddisk.

Features og udbygningsmuligheder

TS-253B adskiller sig fra konkurrenterne i denne test ved at komme i et afrundet plastkabinet, hvor der er kælet for de æstetiske detaljer.

Udvalget af tilslutninger på denne NAS bør række til ethvert behov – og lidt til. Ud over NAS-typiske porte som LAN (2 x) og USB-A 3.0 (5 x) har den to 4K/UHD-kompatible HDMI 1.4a-terminaler, to mikrofonindgange (til karaoke?), en analog audio-linjeudgang, en SD-kortlæser og en USB-C-port. En infrarød fjernbetjening er også med i kassen.

TS-253B kan købes med 4 eller 8 GB ram. Vi har testet den billigste model med 4 GB, hvad der stadig er toppen i dette felt, og det er muligt at udbytte de to 2 GB-moduler med 4 GB DDR3L-klodser. Helt usædvanligt i denne klasse er der en sokkel til et PCIe-udvidelseskort, som kan være et trådløst LAN-kort, et USB 3.1 10 Gbps-kort eller et kombineret 10 Gbps-kort med ssd-cache.

Også bagpanelet er godt fyld op med tilslutninger. Bag hullerne under blæseren sidder en lille højttaler, og blinddækslet øverst giver adgang til en PCIe-udvidelsessokkel.

Et mikroskopisk display, som oven i købet skal være af OLED-typen, øverst på fronten er ikke så overflødigt, som det kan lyde. Det kan bl.a. vise NAS’ens URL-adresse, der er nødvendig for at komme ind i de mange indstillinger.

Vi må heller ikke glemme den indbyggede højttaler, som ikke alene dytter og båtter, men også formidler statusmeldinger med en syntetisk stemme, der leder tankerne hen på myretuen i slutningen af en James Bond-film, når skurken prøver at sprænge det hele i luften.

TS-253B kan fås med 2, 4 eller 6 båse. Desuden er det muligt at få mere lagringsplads ved at tilslutte en RAID-udvidelsesboks med 5 eller 8 båse. Vil du have hele historien, anbefales det at downloade en 100-siders specialbrochure på QNAPs hjemmeside. Her kan du også finde en online-manual og et link til download af en udførlig gennemgang af QTS 4.3 NAS-styresystemet.

Totalt set er TS-253B testens hurtigste NAS. Dens læse/skrivehastigheder bestemmes i højere grad af den mekaniske harddisk end af elektronikken.

Testresultater

TS-253B er ikke den hurtigste NAS at komme i gang med. Regn med en halv time til at få liv i enheden og installere de seneste opdateringer. Og afsæt gerne en eftermiddag til blot at skimme nogle af de mest interessante options.

Benchmark-testen taler for sig selv. NAS’en sprinter på de fleste punkter forbi de tre andre testdeltagere. Gengivelse af 4K/UHD-indhold er heller intet problem. Det foregår uden ryk eller flimmer, uanset om det er en højopløst skærm eller et almindeligt full HD-tv, der fødes via en af HDMI-terminalerne. En overførsel af vores fotosamling tager godt 20 minutter, svarende til en gennemsnitshastighed på ca. 80 Mbps.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S