Test: Synology DS418j: Fremragende NAS til fornuftig pris

Synology er et taiwansk netværksfirma, som også er en hyppig gæst i Alt om DATAs spalter. Den helt nye DS418j følger producentens navngivnings-politik, så erfarne læsere nemt kan afkode modelbetegnelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”DS” står for DiskStation, ”4” angiver antallet af båse, ”18” er modelårgangen 2018, og ”j” er navnet på serien, som rangerer under ”Value” og er firmaets mest økonomiske.

Features

DS418j nedstammer i lige linje fra DS416j og er naturligvis forbedret på samtlige væsentlige punkter. Cpu’en med to kerner har fået hastigheden øget fra 1,3 GHz til 1,4 GHz, og nok så væsentligt er den opgraderet fra 32-bit til 64-bit arkitektur. Arbejdshukommelsen er fordoblet fra 512 MB til 1 GB, og begge de to USB-A-porte er nu af 3.0-typen, hvor der før var én af hver.

I modsætning til de tre andre NAS’er i denne test gør DS418j det ikke nemt at montere og udskifte harddiske. For at komme ind i maskinrummet skal man løsne fire fingerskruer på bagsiden, fjerne metalsvøbet og svinge bagpanelet ned.

Ydermere skal den enkelte harddisk spændes fast i en plastholder med fire skruer.

Synologys DSM (DiskStation Manager) styresystem har et velfortjent ry for at være meget brugervenligt, og dets grafiske brugerflade går i øvrigt igen på firmaets indtil videre to routere. Den medfølgende Quick Installation Guide får en Ikea-vejledning til at ligne en slægtsroman, men er du vild med manualer, er der masser af læsestof til download på hjemmesiden.

Ifølge CrystalDiskMark testprogrammet er Synology DS418j ingen sprinter, men almindelige pc-filer samt musik og fotos håndterer NAS’en stadig upåklageligt.

Hurtig installation

Generelt er det nemt at komme i gang med et Synology-produkt, og DS418j er ingen undtagelse. Genbrug af en harddisk kræver dog en nulstilling, som foretages med en lille kontakt inde bag bagpanelet. Under installationen bliver man præsenteret for Synologys anbefalede pakker. Dem anbefales det varmt at installere.

Der er ingen risiko for at fare vild på dette bagpanel. De to 80 mm-ventilatorer har vi kun hørt yderst lidt til under testen.

Testresultater

DS418j’s hardware-bestykning gør det nødvendigt at afstemme forventningerne til benchmark-testen. Her sættes grænsen ikke af 4 TB-harddiskens læse/skrivehastighed, men af NAS’ens processorkraft og hukommelse. Alt andet ville også være urimeligt.

4K/UHD-videoindhold nægter NAS’en simpelthen at gengive, men så længe man holder sig til HD-video, fotos med op til 24 megapixel (højere opløsning har vores bedste kamera ikke) og ukomprimeret musik, er der ingen problemer. Kopiering af vores fotosamling tager ikke længere tid end med de andre tre NAS’er i denne test.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S