Test: Synology DS418j: Fremragende NAS til fornuftig pris

Synology er et taiwansk netværksfirma, som også er en hyppig gæst i Alt om DATAs spalter. Den helt nye DS418j følger producentens navngivnings-politik, så erfarne læsere nemt kan afkode modelbetegnelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”DS” står for DiskStation, ”4” angiver antallet af båse, ”18” er modelårgangen 2018, og ”j” er navnet på serien, som rangerer under ”Value” og er firmaets mest økonomiske.

Features

DS418j nedstammer i lige linje fra DS416j og er naturligvis forbedret på samtlige væsentlige punkter. Cpu’en med to kerner har fået hastigheden øget fra 1,3 GHz til 1,4 GHz, og nok så væsentligt er den opgraderet fra 32-bit til 64-bit arkitektur. Arbejdshukommelsen er fordoblet fra 512 MB til 1 GB, og begge de to USB-A-porte er nu af 3.0-typen, hvor der før var én af hver.

I modsætning til de tre andre NAS’er i denne test gør DS418j det ikke nemt at montere og udskifte harddiske. For at komme ind i maskinrummet skal man løsne fire fingerskruer på bagsiden, fjerne metalsvøbet og svinge bagpanelet ned.

Ydermere skal den enkelte harddisk spændes fast i en plastholder med fire skruer.

Synologys DSM (DiskStation Manager) styresystem har et velfortjent ry for at være meget brugervenligt, og dets grafiske brugerflade går i øvrigt igen på firmaets indtil videre to routere. Den medfølgende Quick Installation Guide får en Ikea-vejledning til at ligne en slægtsroman, men er du vild med manualer, er der masser af læsestof til download på hjemmesiden.

Ifølge CrystalDiskMark testprogrammet er Synology DS418j ingen sprinter, men almindelige pc-filer samt musik og fotos håndterer NAS’en stadig upåklageligt.

Hurtig installation

Generelt er det nemt at komme i gang med et Synology-produkt, og DS418j er ingen undtagelse. Genbrug af en harddisk kræver dog en nulstilling, som foretages med en lille kontakt inde bag bagpanelet. Under installationen bliver man præsenteret for Synologys anbefalede pakker. Dem anbefales det varmt at installere.

Der er ingen risiko for at fare vild på dette bagpanel. De to 80 mm-ventilatorer har vi kun hørt yderst lidt til under testen.

Testresultater

DS418j’s hardware-bestykning gør det nødvendigt at afstemme forventningerne til benchmark-testen. Her sættes grænsen ikke af 4 TB-harddiskens læse/skrivehastighed, men af NAS’ens processorkraft og hukommelse. Alt andet ville også være urimeligt.

4K/UHD-videoindhold nægter NAS’en simpelthen at gengive, men så længe man holder sig til HD-video, fotos med op til 24 megapixel (højere opløsning har vores bedste kamera ikke) og ukomprimeret musik, er der ingen problemer. Kopiering af vores fotosamling tager ikke længere tid end med de andre tre NAS’er i denne test.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job