Test: Synology DS418j: Fremragende NAS til fornuftig pris

Synology er et taiwansk netværksfirma, som også er en hyppig gæst i Alt om DATAs spalter. Den helt nye DS418j følger producentens navngivnings-politik, så erfarne læsere nemt kan afkode modelbetegnelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”DS” står for DiskStation, ”4” angiver antallet af båse, ”18” er modelårgangen 2018, og ”j” er navnet på serien, som rangerer under ”Value” og er firmaets mest økonomiske.

Features

DS418j nedstammer i lige linje fra DS416j og er naturligvis forbedret på samtlige væsentlige punkter. Cpu’en med to kerner har fået hastigheden øget fra 1,3 GHz til 1,4 GHz, og nok så væsentligt er den opgraderet fra 32-bit til 64-bit arkitektur. Arbejdshukommelsen er fordoblet fra 512 MB til 1 GB, og begge de to USB-A-porte er nu af 3.0-typen, hvor der før var én af hver.

I modsætning til de tre andre NAS’er i denne test gør DS418j det ikke nemt at montere og udskifte harddiske. For at komme ind i maskinrummet skal man løsne fire fingerskruer på bagsiden, fjerne metalsvøbet og svinge bagpanelet ned.

Ydermere skal den enkelte harddisk spændes fast i en plastholder med fire skruer.

Synologys DSM (DiskStation Manager) styresystem har et velfortjent ry for at være meget brugervenligt, og dets grafiske brugerflade går i øvrigt igen på firmaets indtil videre to routere. Den medfølgende Quick Installation Guide får en Ikea-vejledning til at ligne en slægtsroman, men er du vild med manualer, er der masser af læsestof til download på hjemmesiden.

Ifølge CrystalDiskMark testprogrammet er Synology DS418j ingen sprinter, men almindelige pc-filer samt musik og fotos håndterer NAS’en stadig upåklageligt.

Hurtig installation

Generelt er det nemt at komme i gang med et Synology-produkt, og DS418j er ingen undtagelse. Genbrug af en harddisk kræver dog en nulstilling, som foretages med en lille kontakt inde bag bagpanelet. Under installationen bliver man præsenteret for Synologys anbefalede pakker. Dem anbefales det varmt at installere.

Der er ingen risiko for at fare vild på dette bagpanel. De to 80 mm-ventilatorer har vi kun hørt yderst lidt til under testen.

Testresultater

DS418j’s hardware-bestykning gør det nødvendigt at afstemme forventningerne til benchmark-testen. Her sættes grænsen ikke af 4 TB-harddiskens læse/skrivehastighed, men af NAS’ens processorkraft og hukommelse. Alt andet ville også være urimeligt.

4K/UHD-videoindhold nægter NAS’en simpelthen at gengive, men så længe man holder sig til HD-video, fotos med op til 24 megapixel (højere opløsning har vores bedste kamera ikke) og ukomprimeret musik, er der ingen problemer. Kopiering af vores fotosamling tager ikke længere tid end med de andre tre NAS’er i denne test.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub