Smarte ladekabler til dine gadgets

Magnetiske kabler giver en lettere hverdag med mange opladninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets, smart-ure, bærbare computere og mange andre elektroniske gadgets er uundværlige i hverdagen. Men selvom enkelte produkter kan oplades trådløst, får hovedparten af vores gadgets strøm via en ledning, og det betyder utallige opladninger og kabelhåndtering – hver dag.

Nogle producenter, har heldigvis tænkt lidt ekstra over, hvordan det kan blive lidt lettere, og med Deltacos nye serie af ladekabler, kan du gøre dine daglige laderitualer lidt nemmere.

Deltaco har nemlig lanceret tre forskellige ladekabler med henholdsvis stik til Lightning (iOS-enheder), Micro-USB og USB-C. Kablet har en solid og holdbar ledning, men derudover er det særligt smarte, at der følger to meget små magnetiske connectorer med kablet (alt efter, hvilken USB-variant du vælger). Den lille connector placerer du i USB-porten på f.eks. din smartphone, herefter kan du koble selve opladekablet på din enhed via magnetisme – ligesom flere sikkert kender det fra Apples magnetiske MagSafe ladekabel til Macbooks. Dette gør, at det er nemt og meget hurtigere at sætte ladekablet til og fra uden at skulle bøvle med stik, og der er mindre risiko for at ødelægge dine stik og indgange.'

Der følger to magnetiske connectorer til hvert kabel, så du kan bruge det magnetiske kabel med to enheder. Derudover er selve kablet ens uanset, om du vælger en variant med en connector til Lightning-stik, Micro-USB eller USB-C. Det betyder, at du kan bruge kablet på tværs af enheder så længe, der sidder en magnetisk connector i dit produkt, og derved f.eks. blot have et enkelt magnetisk kabel liggende på skrivebordet, som du bruger til alle dine forskellige Android, Windows og iOS-enheder.

Alle varianterne af de nye Deltaco-ladekabler har en vejledende udsalgspris på 179 kroner. Kablet til Lightning ses her mens micro-usb ses her og her for USB-C.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo