Smarte ladekabler til dine gadgets

Magnetiske kabler giver en lettere hverdag med mange opladninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets, smart-ure, bærbare computere og mange andre elektroniske gadgets er uundværlige i hverdagen. Men selvom enkelte produkter kan oplades trådløst, får hovedparten af vores gadgets strøm via en ledning, og det betyder utallige opladninger og kabelhåndtering – hver dag.

Nogle producenter, har heldigvis tænkt lidt ekstra over, hvordan det kan blive lidt lettere, og med Deltacos nye serie af ladekabler, kan du gøre dine daglige laderitualer lidt nemmere.

Deltaco har nemlig lanceret tre forskellige ladekabler med henholdsvis stik til Lightning (iOS-enheder), Micro-USB og USB-C. Kablet har en solid og holdbar ledning, men derudover er det særligt smarte, at der følger to meget små magnetiske connectorer med kablet (alt efter, hvilken USB-variant du vælger). Den lille connector placerer du i USB-porten på f.eks. din smartphone, herefter kan du koble selve opladekablet på din enhed via magnetisme – ligesom flere sikkert kender det fra Apples magnetiske MagSafe ladekabel til Macbooks. Dette gør, at det er nemt og meget hurtigere at sætte ladekablet til og fra uden at skulle bøvle med stik, og der er mindre risiko for at ødelægge dine stik og indgange.'

Der følger to magnetiske connectorer til hvert kabel, så du kan bruge det magnetiske kabel med to enheder. Derudover er selve kablet ens uanset, om du vælger en variant med en connector til Lightning-stik, Micro-USB eller USB-C. Det betyder, at du kan bruge kablet på tværs af enheder så længe, der sidder en magnetisk connector i dit produkt, og derved f.eks. blot have et enkelt magnetisk kabel liggende på skrivebordet, som du bruger til alle dine forskellige Android, Windows og iOS-enheder.

Alle varianterne af de nye Deltaco-ladekabler har en vejledende udsalgspris på 179 kroner. Kablet til Lightning ses her mens micro-usb ses her og her for USB-C.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S