Smarte ladekabler til dine gadgets

Magnetiske kabler giver en lettere hverdag med mange opladninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets, smart-ure, bærbare computere og mange andre elektroniske gadgets er uundværlige i hverdagen. Men selvom enkelte produkter kan oplades trådløst, får hovedparten af vores gadgets strøm via en ledning, og det betyder utallige opladninger og kabelhåndtering – hver dag.

Nogle producenter, har heldigvis tænkt lidt ekstra over, hvordan det kan blive lidt lettere, og med Deltacos nye serie af ladekabler, kan du gøre dine daglige laderitualer lidt nemmere.

Deltaco har nemlig lanceret tre forskellige ladekabler med henholdsvis stik til Lightning (iOS-enheder), Micro-USB og USB-C. Kablet har en solid og holdbar ledning, men derudover er det særligt smarte, at der følger to meget små magnetiske connectorer med kablet (alt efter, hvilken USB-variant du vælger). Den lille connector placerer du i USB-porten på f.eks. din smartphone, herefter kan du koble selve opladekablet på din enhed via magnetisme – ligesom flere sikkert kender det fra Apples magnetiske MagSafe ladekabel til Macbooks. Dette gør, at det er nemt og meget hurtigere at sætte ladekablet til og fra uden at skulle bøvle med stik, og der er mindre risiko for at ødelægge dine stik og indgange.'

Der følger to magnetiske connectorer til hvert kabel, så du kan bruge det magnetiske kabel med to enheder. Derudover er selve kablet ens uanset, om du vælger en variant med en connector til Lightning-stik, Micro-USB eller USB-C. Det betyder, at du kan bruge kablet på tværs af enheder så længe, der sidder en magnetisk connector i dit produkt, og derved f.eks. blot have et enkelt magnetisk kabel liggende på skrivebordet, som du bruger til alle dine forskellige Android, Windows og iOS-enheder.

Alle varianterne af de nye Deltaco-ladekabler har en vejledende udsalgspris på 179 kroner. Kablet til Lightning ses her mens micro-usb ses her og her for USB-C.

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse