Test: Acer Predator 17C GX-792: Med kløerne fremme

Acer er gået efter komponenter fra øverste hylde. Denne maskine er et sandt rovdyr.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har været tæt race mellem Acer og Asus i denne test. Asus testdeltager er lidt hurtigere end denne pc fra Acer, men det er kun i de vildeste og mest krævende spil, at du reelt kan mærke forskellen. Acer er lige i hælene på konkurrenten og er på mange måder en ekstremt attraktiv maskine.

Den har samme hurtige grafikkort og processor som hos Asus og har desuden en rigtig lækker harddisk-bestykning. For hvor Asus har 2 x 256 GB ssd'er, hvilket gavner hastigheden, så stiller Acer med hele 512 GB ssd plus en lidt langsommere normal harddisk på 1 TB.

Det er en ekstrem brugbar løsning, men nok også årsagen til, at Acer vejer ekstreme 4,5 kilo – hvortil kommer en kæmpe strømforsyning på omkring 1,5 kilo. Så skal den med ud i byen, skal du have rodet en stor og kraftig rygsæk frem.

Et hidsigt rovdyr

Acer kalder sine heftige gaming-pc’er for Predator, og denne maskine er i den grad et rovdyr, der æder spil til morgenmad. Den har kløerne helt ude!

Som sagt skal du virkelig give den gas på opløsning og skærmopdatering, før Predator 17C GX-792 begynder at køre mindre glidende. Desuden er tastaturet rigtig godt. Det har en lidt glat overflade, men der er god fee-ling i tasterne, så du aldrig er i tvivl om, at du har ramt rigtigt. Der er ikke lys i tasterne, men nedenunder.

Til gengæld er de vigtige taster farvemarkerede. Der er ingen tvivl om, at Acer Predator 17C GX-792 er en rendyrket bærbar, men dens design er trods alt nogenlunde afdæmpet med en sort overflade i lækkert skridsikkert materiale.

Trods vægten er maskinen forholdsvis let at bære rundt på, netop på grund af overfladen, der ikke er glat.Overfladen er til gengæld meget modtagelig over for fedtefingre.

Forbavsende støjfri

Når du giver gas, larmer Predator 17C GX-792 ikke voldsomt. Den har et solidt kølesystem, som betyder, at den holder støjniveauet nede. Så ønsker du høj ydelse, som næsten er på niveau med testvinderen, men i en mere indbydende indpakning og med lavere støj, så er Acers testdeltager det oplagte valg, og derfor får den også en klar anbefaling herfra.

Ved almindelig pc-brug noterer vi, at skærmen har en god dybde til film, men også en fin evne til at vise detaljer i de svære mørke områder af et billede. Og derfor er det måske også en maskine, som billedbehandlere og fotoentusiaster vil sætte pris på. Så meget desto mere, som at Acer leverer forrygende 32 GB hukommelse. Det er ikke noget, vi mærker i de fleste spil, men til billed- og videobehandling er den store hukommelse guld værd.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision