Prisvenlig Sony-mobil med førsteklasses kamera

Xperia XA2 er udrustet med 23MP kamera og de nyeste smartphone-features, men koster det halve af markedets topmobiler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sjældent, at de store smartphone-producenter vælger at præsentere nye mobiler på CES-messen, men Sony gør en undtagelse i år. Producenten har netop præsenteret Xperia XA2. En mellemklasse mobil til 2.999 kroner, der ikke ligger i top på alle features, men ser ud til at kunne give konkurrence til nogle af de prisvenlige kinesiske modeller, som er populære på markedet.

Kamera i topkvalitet

Xperia XA2 udmærker sig især på kameraet. På bagsiden får du et 23 MP-kamera, der kombinerer Sony’s store 1/2,3" Exmor mobilsensor med en særdeles høj ISO følsomhed på 12.800, som hjælper med at give bedre billeder ved ringe lysforhold. Kameraet understøtter 4K video og kan optage i 120 fps slow motion.

Frontkameraet er på 8 MP og har 120° super-vidvinkel, så du kan få alle med i gruppebilledet.

Stærke specifikationer

Den 5,2” store Full HD-skærm er lysstærk, skarp og med stort farvespænd. Oplåsning af mobilen sker nemt med den integrerede fingeraftrykssensor, som sidder monteret på telefonens bagside.

Telefonen er designet med en ramme af anodiseret aluminium og diamantsleben overflade i top og bund. Skærmen er direkte monteret mod metalrammen med en jævn bue af skærmen og et symmetrisk layout. Slidstærkt Corning Gorilla-glas gør skærmen ekstra holdbar.

Med en Snapdragon 630 processor skal man ikke forvente det helt store af ydelse, men et stort batteri på 3.300 mAh kombineret med Smart Stamina og Battery Care bør sikrer en god batterilevetid. Der er også hurtigladning, som giver dig timer af brugstid efter bare nogle minutters opladning.

Nyeste Android-system

Xperia XA2 lanceres med Android 8.0 Oreo, understøttelse af Dual SIM samt understøttelse af nye netværkstjenester som Voice over LTE og Voice over WiFi med udvalgte operatører i Danmark.

Mobilen lanceres i februar i de fire farver: sølv, sort, blå og rosa. Den vejledende pris er 2.999 kroner.

Sammen med den nye Sony-mobil kommer også nyt tilbehør. Et nyt Style Cover Stand i sort og sølv samt Mono Bluetooth Headset MBH22 med op til seks timers taletid og understøttelse Google Assistant.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S