Test: Be Quiet! Silent Loop 240: Køler i den tunge ende

Inddragelsen af en ekstra ventilator i 120 mm-versionen af be quiet!’s køler betyder, at prisen ligger lidt højt, men en Silent Loop på 240 mm er alligevel konkurrencedygtig. Den ligger dog stadig i den høje ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder, at man stadig får en metalbase til vandblok-ken, en solid metalblok og omviklet slangeføring. Man går glip af softwarekontrol over hele systemet. Silent Loop 240 mm kræver, at dit bundkort har tre ventilator-headere – en til pumpen og en til hver af ventilatorerne.

En af de bedste ting ved denne køler er vandslangernes fleksibilitet. Det er en svir at sætte det hele på plads, og metalomviklingen er med til at sikre, at slangerne ikke bliver bøjet.

Når det gælder ydelse, leverer denne køler nogle af de bedste temperaturer, både i stille- og standardtilstande, og den er også blandt de mest tyste. I stilletilstand hævdes det maksimale lyd-output at være blot just 31,5 dB, mens køleren i standardtilstand ligger omtrent midt i feltet, men dog med et fornuftigt tal på 41 dB.

Med andre ord er quiet! Silent Loop 240 et fremragende valg, hvis du vil have en 240 mm-køler i den tunge ende og ikke går vældig meget op i softwarekontrol.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S