Lad Siri tjekke op på babyen

Arlo Baby-kameraet kan nu bruges med Apple HomeKit, så du blot kan sige "hej Siri, vis mig børneværelset", for at se hvordan babyen har det .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Enhver forælder med en iOS-enhed vil kunne bruge størstedelen af Arlo Babys funktioner til at se, høre og sågar tale til din baby via Apple Home-appen, der kan hentes gratis fra Apple App Store. 

"Ved at gøre Arlo Baby kompatibel med HomeKit, har vi gjort det endnu mere bekvemt for forældre at holde et vågent øje, mens baby sover – uanset om du bruger stemmestyring via Siri eller en kombination af Apple TV og Arlo-appen. Vi er glade for partnerskabet med Apple, og vi arbejder fortsat på at udvide vores udvalg af produkter, der understøtter HomeKit.” fortæller Pål Vatneberg, Country Manager for NETGEAR i Norden. 

Uddrag af Arlo Baby-funktioner, der kan bruges via Apple Home-appen:

• Livestreaming af video og lyd fra Arlo Baby-kameraet på børneværelset via en iPad, iPhone eller Apple TV (4. generation)

• Tovejs lyd til at lytte og tale eller synge beroligende til baby

• Hurtigt overblik over de seneste billeder taget af Arlo Baby, da kameraet sidst blev aktiveret

• Stemmestyring – bed f.eks. Siri om at vise dig livebilledet fra kameraet

Arlo Baby Smart HD Monitoring Camera kombinerer 1080p Full HD-video, automatisk aktivering ved registrering af bevægelse eller lyd, avanceret nattesyn, tovejslyd, sensorer til måling af luftkvaliteten, en afspiller til musik og lydklip og en natlampe der kan dæmpes, alt sammen i et nuttet, børnevenligt design.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect