Lad Siri tjekke op på babyen

Arlo Baby-kameraet kan nu bruges med Apple HomeKit, så du blot kan sige "hej Siri, vis mig børneværelset", for at se hvordan babyen har det .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Enhver forælder med en iOS-enhed vil kunne bruge størstedelen af Arlo Babys funktioner til at se, høre og sågar tale til din baby via Apple Home-appen, der kan hentes gratis fra Apple App Store. 

"Ved at gøre Arlo Baby kompatibel med HomeKit, har vi gjort det endnu mere bekvemt for forældre at holde et vågent øje, mens baby sover – uanset om du bruger stemmestyring via Siri eller en kombination af Apple TV og Arlo-appen. Vi er glade for partnerskabet med Apple, og vi arbejder fortsat på at udvide vores udvalg af produkter, der understøtter HomeKit.” fortæller Pål Vatneberg, Country Manager for NETGEAR i Norden. 

Uddrag af Arlo Baby-funktioner, der kan bruges via Apple Home-appen:

• Livestreaming af video og lyd fra Arlo Baby-kameraet på børneværelset via en iPad, iPhone eller Apple TV (4. generation)

• Tovejs lyd til at lytte og tale eller synge beroligende til baby

• Hurtigt overblik over de seneste billeder taget af Arlo Baby, da kameraet sidst blev aktiveret

• Stemmestyring – bed f.eks. Siri om at vise dig livebilledet fra kameraet

Arlo Baby Smart HD Monitoring Camera kombinerer 1080p Full HD-video, automatisk aktivering ved registrering af bevægelse eller lyd, avanceret nattesyn, tovejslyd, sensorer til måling af luftkvaliteten, en afspiller til musik og lydklip og en natlampe der kan dæmpes, alt sammen i et nuttet, børnevenligt design.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank