Test: Samsung Gear Sport: Brugervenligt sportsur med et væld af funktioner

Gear Sport er, nok ikke helt overraskende, et smart-ur tiltænkt sport. Det bygger videre på mange af de gode features fra Samsungs efterhånden velkendte serie af smart-ure.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Designet er tilpasset en anelse for at gøre det mere sporty. Den medfølgende rem er af gummi, og urkassen er helt vandtæt, så du kan bruge uret til svømning. Og det er jo sådan set meget belejligt, når nu Samsung har indgået et samarbejde med ingen ringere end Speedo. Du får således adgang til svømme-appen Speedo On, der måler din svømmetræning i detaljer.

Under Armors mange gode sports-apps som Endomondo, MapMyRun og flere andre er ligeledes inkluderet, og som en stærk trumf i hatten har Samsung indgået et samarbejde med Spotify. Det betyder, at du kan afspille dine Offline playlister på uret. Således behøver du ikke forbindelse til mobilen, hvis du vil træne med musik i ørerne. Uret klarer det hele selv. Det er i stand til måle hastighed, distance, puls og stigninger, så du får en indgåennde måling af din træning. Og du behøver faktisk ikke fortælle uret, hvad det er for en slags træning, du laver, det er det selv i stand til at registrere.

Sætter du dig op på cyklen og begynder at træde i pedalerne, begynder uret at tracke cykeltræning. Og ligså med gang, løb, cykling, roning, dans og basket. På de fleste andre punkter ligner det Samsung Gear S3. Betjeningen er således nem, brugervenligheden i top og batterilevetiden over standard. Gear Sport er ikke bare enormt funktionsrigt, men også et rigtigt vellykket sportsur.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S