Troldspejlet klar i en helt ny podcast-version

Jakob Stegelmann og redaktionen nørder spil, film og andet fra fantasiens verden i den nye podcast-version af Troldspejlet, som mest er for voksne. Du kan lytte til den første udsendelse i dag .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nørder af enhver alder med hang til computerspil, sc-fi-film og lignende har med stor fascination fulgt med, når Troldspejlet er rullet over skærmen på DR TV i de snart 30 år programmet har eksisteret.  

Nu kommer det klassiske program i en podcast-version. I ’Troldspejlet Podcast’ beretter Jakob Stegelmann som altid om nyt fra fantasiens verden. Podcasten dykker dog dybere ned i emnerne, for det har man tid til, når det er podcast. Og så er denne version af ’Troldspejlet’ ikke tænkt til børn, men snarere alle de voksne, der ikke kan forestille sig en tilværelse uden fantasy, sci-fi, computerspil og animation.

Jakob Stegelmann er vært, men med sig i studiet har han 'Troldspejlet's redaktion som medværter. 

"Så det er altså ikke længere min stemme, der er den eneste, man hører i ’Troldspejlet’. Men jeg har jo aldrig lavet programmet alene, og det er en fornøjelse at flytte redaktionssamtalerne ind i podcaststudiet, så meningerne også kan nuanceres," siger Jakob Stegelmann.

Prioriterer det nyeste

Han forklarer, at redaktionen prioriterer det nyeste. ”Men vi lader os ikke diktere af det, og trækker meget gerne tråde bagud, for der er jo egentlig aldrig noget, der er helt nyt."

Med i redaktionen er blandt andre Troels Møller, Regitze Heiberg, Jacob Hinchely og Ida Rud Nielsen.

I premiereudgaven ser ’Troldspejlet Podcast’ på Pixars nye film ’Coco’, på en særlig brutal udgave af klassikeren ’Doom’, på sci-fi-bogen Ready Player One og den nye version af det mesterlige spil ’Shadow of the Colossus’.

DRs podcastredaktør Rasmus Bjerre siger: ”Det er et stort øjeblik, at vi nu kan tilbyde selveste ’Troldspejlet’ i en podcastudgave til DRs lyttere. Jakob Stegelmann og hans crew er i absolut topform, og det virker til, at ’Troldspejlet’ og podcast er som skabt for hinanden.”

Troldspejlet Podcast har premiere i dag. Den er en ny episode ude den første torsdag i måneden. Du kan lytte til podcasten på dr.dk samt i DRs radioapp og på iTunes.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S