Troldspejlet klar i en helt ny podcast-version

Jakob Stegelmann og redaktionen nørder spil, film og andet fra fantasiens verden i den nye podcast-version af Troldspejlet, som mest er for voksne. Du kan lytte til den første udsendelse i dag .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nørder af enhver alder med hang til computerspil, sc-fi-film og lignende har med stor fascination fulgt med, når Troldspejlet er rullet over skærmen på DR TV i de snart 30 år programmet har eksisteret.  

Nu kommer det klassiske program i en podcast-version. I ’Troldspejlet Podcast’ beretter Jakob Stegelmann som altid om nyt fra fantasiens verden. Podcasten dykker dog dybere ned i emnerne, for det har man tid til, når det er podcast. Og så er denne version af ’Troldspejlet’ ikke tænkt til børn, men snarere alle de voksne, der ikke kan forestille sig en tilværelse uden fantasy, sci-fi, computerspil og animation.

Jakob Stegelmann er vært, men med sig i studiet har han 'Troldspejlet's redaktion som medværter. 

"Så det er altså ikke længere min stemme, der er den eneste, man hører i ’Troldspejlet’. Men jeg har jo aldrig lavet programmet alene, og det er en fornøjelse at flytte redaktionssamtalerne ind i podcaststudiet, så meningerne også kan nuanceres," siger Jakob Stegelmann.

Prioriterer det nyeste

Han forklarer, at redaktionen prioriterer det nyeste. ”Men vi lader os ikke diktere af det, og trækker meget gerne tråde bagud, for der er jo egentlig aldrig noget, der er helt nyt."

Med i redaktionen er blandt andre Troels Møller, Regitze Heiberg, Jacob Hinchely og Ida Rud Nielsen.

I premiereudgaven ser ’Troldspejlet Podcast’ på Pixars nye film ’Coco’, på en særlig brutal udgave af klassikeren ’Doom’, på sci-fi-bogen Ready Player One og den nye version af det mesterlige spil ’Shadow of the Colossus’.

DRs podcastredaktør Rasmus Bjerre siger: ”Det er et stort øjeblik, at vi nu kan tilbyde selveste ’Troldspejlet’ i en podcastudgave til DRs lyttere. Jakob Stegelmann og hans crew er i absolut topform, og det virker til, at ’Troldspejlet’ og podcast er som skabt for hinanden.”

Troldspejlet Podcast har premiere i dag. Den er en ny episode ude den første torsdag i måneden. Du kan lytte til podcasten på dr.dk samt i DRs radioapp og på iTunes.

Læses lige nu

    Fagligt Fælles Forbund

    Konsulent til Medlemskontaktcenter

    Sydjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S