Lenovo trækker bærbare tilbage - kan bryde i brand

Lenovo tilbagekalder over 300.000 bærbare computere af modellen ThinkPad X1 Carbon 5. generation. En løs skrue giver risiko for at computeren kan bryde i brand. Indtil er det kun et fåtal af kunder, der har meldt om problemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det lyder dramatisk, men når en producent som Lenovo vælger at kalde så stort et antal produkter tilbage på en gang, er det netop for at undgå dramatik.

En lille skrue kan være løs, og den kan potentielt set skade batteriet, så der kan opstå overophedning og i værste tilfælde selvantænding.

Indtil videre er det blot et ganske lille antal kunder, der har oplevet overophedning af deres bærbare computere, men Lenovo tager ingen chancer og har derfor valgt at tilbagekalde over 300.000 bærbare, som alle er af typen ThinkPad X1 Carbon 5. generation. Computerne skal være produceret mellem december 2016 og oktober 2017 og være af typerne 20HQ, 20HR, 20K3 og 20K4 for at være i risikozonen.

Ialt findes der cirka 5.414 computere, der matcher de kriterier i Danmark. Er du ejer af en af disse, bør du klikke ind på dette link og læse mere om, hvordan du får din computer repareret. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S