Matrix-telefonen er tilbage

Nokia genintroducerer den ikoniske klap-telefon 8110, som især blev kendt via Matrix-filmene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nokia fortsætter ufortrødent retrostilen. Sidste år kom den klassiske 3310 i en lettere opdateret udgave, og nu er det så blevet 8110'erens tur til et comeback.

Mobilen kom oprindeligt på markedet for over 20 år siden, og grundlæggende set er det en identisk telefon du får. Den har det velkendte interface og mekanisk betjening, hvor du skyder telefonen åben for at besvare opkald. Mobilen har selvfølgelig også den nye udgave af Snake installeret, som spilles på den 2,4 tommer store skærm. Der er desuden tilføjet et 2 MP kamera på bagsiden, så du kan skyde billeder.

Simpel mobil med lang batterilevetid

Mobilen har også 4G, dog primært for at du kan udnytte VoLTE-telefoni. Internet-adgang får du kun i begrænset omfang. Du kan hente lidt apps, gå på nettet via en simpel browser og få adgang til Facebook. 

Det er således en helt simpel mobil, skabt primært til at ringe, ligesom den oprindelige 8110'er. 

Specifikationerne er særdeles skrabede sammenlignet med dagens smartphones. Maskinkræfterne leveres af en Qualcomm 205 Mobile Platform processor og der er 512 MB ram samt 4 GB lager til dine filer.

Mobilens 1.500 mAh batteri giver dog hele 25 dages standbytid og omkring 10 timer taletid.

Overkommelig pris

Nokia 8110 lanceres i farverne Traditional Black og Banana Yellow og kommer i handlen i maj. Prisen bliver 79 euro, eller cirka 600 kroner. 

Vi fik et kig på den på den igangværende Mobile World Congress.

Nokia 8110 i Banane Yellow. Nokia 8110 i Banane Yellow.

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS