Matrix-telefonen er tilbage

Nokia genintroducerer den ikoniske klap-telefon 8110, som især blev kendt via Matrix-filmene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nokia fortsætter ufortrødent retrostilen. Sidste år kom den klassiske 3310 i en lettere opdateret udgave, og nu er det så blevet 8110'erens tur til et comeback.

Mobilen kom oprindeligt på markedet for over 20 år siden, og grundlæggende set er det en identisk telefon du får. Den har det velkendte interface og mekanisk betjening, hvor du skyder telefonen åben for at besvare opkald. Mobilen har selvfølgelig også den nye udgave af Snake installeret, som spilles på den 2,4 tommer store skærm. Der er desuden tilføjet et 2 MP kamera på bagsiden, så du kan skyde billeder.

Simpel mobil med lang batterilevetid

Mobilen har også 4G, dog primært for at du kan udnytte VoLTE-telefoni. Internet-adgang får du kun i begrænset omfang. Du kan hente lidt apps, gå på nettet via en simpel browser og få adgang til Facebook. 

Det er således en helt simpel mobil, skabt primært til at ringe, ligesom den oprindelige 8110'er. 

Specifikationerne er særdeles skrabede sammenlignet med dagens smartphones. Maskinkræfterne leveres af en Qualcomm 205 Mobile Platform processor og der er 512 MB ram samt 4 GB lager til dine filer.

Mobilens 1.500 mAh batteri giver dog hele 25 dages standbytid og omkring 10 timer taletid.

Overkommelig pris

Nokia 8110 lanceres i farverne Traditional Black og Banana Yellow og kommer i handlen i maj. Prisen bliver 79 euro, eller cirka 600 kroner. 

Vi fik et kig på den på den igangværende Mobile World Congress.

Nokia 8110 i Banane Yellow. Nokia 8110 i Banane Yellow.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job