Matrix-telefonen er tilbage

Nokia genintroducerer den ikoniske klap-telefon 8110, som især blev kendt via Matrix-filmene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nokia fortsætter ufortrødent retrostilen. Sidste år kom den klassiske 3310 i en lettere opdateret udgave, og nu er det så blevet 8110'erens tur til et comeback.

Mobilen kom oprindeligt på markedet for over 20 år siden, og grundlæggende set er det en identisk telefon du får. Den har det velkendte interface og mekanisk betjening, hvor du skyder telefonen åben for at besvare opkald. Mobilen har selvfølgelig også den nye udgave af Snake installeret, som spilles på den 2,4 tommer store skærm. Der er desuden tilføjet et 2 MP kamera på bagsiden, så du kan skyde billeder.

Simpel mobil med lang batterilevetid

Mobilen har også 4G, dog primært for at du kan udnytte VoLTE-telefoni. Internet-adgang får du kun i begrænset omfang. Du kan hente lidt apps, gå på nettet via en simpel browser og få adgang til Facebook. 

Det er således en helt simpel mobil, skabt primært til at ringe, ligesom den oprindelige 8110'er. 

Specifikationerne er særdeles skrabede sammenlignet med dagens smartphones. Maskinkræfterne leveres af en Qualcomm 205 Mobile Platform processor og der er 512 MB ram samt 4 GB lager til dine filer.

Mobilens 1.500 mAh batteri giver dog hele 25 dages standbytid og omkring 10 timer taletid.

Overkommelig pris

Nokia 8110 lanceres i farverne Traditional Black og Banana Yellow og kommer i handlen i maj. Prisen bliver 79 euro, eller cirka 600 kroner. 

Vi fik et kig på den på den igangværende Mobile World Congress.

Nokia 8110 i Banane Yellow. Nokia 8110 i Banane Yellow.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS