Matrix-telefonen er tilbage

Nokia genintroducerer den ikoniske klap-telefon 8110, som især blev kendt via Matrix-filmene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nokia fortsætter ufortrødent retrostilen. Sidste år kom den klassiske 3310 i en lettere opdateret udgave, og nu er det så blevet 8110'erens tur til et comeback.

Mobilen kom oprindeligt på markedet for over 20 år siden, og grundlæggende set er det en identisk telefon du får. Den har det velkendte interface og mekanisk betjening, hvor du skyder telefonen åben for at besvare opkald. Mobilen har selvfølgelig også den nye udgave af Snake installeret, som spilles på den 2,4 tommer store skærm. Der er desuden tilføjet et 2 MP kamera på bagsiden, så du kan skyde billeder.

Simpel mobil med lang batterilevetid

Mobilen har også 4G, dog primært for at du kan udnytte VoLTE-telefoni. Internet-adgang får du kun i begrænset omfang. Du kan hente lidt apps, gå på nettet via en simpel browser og få adgang til Facebook. 

Det er således en helt simpel mobil, skabt primært til at ringe, ligesom den oprindelige 8110'er. 

Specifikationerne er særdeles skrabede sammenlignet med dagens smartphones. Maskinkræfterne leveres af en Qualcomm 205 Mobile Platform processor og der er 512 MB ram samt 4 GB lager til dine filer.

Mobilens 1.500 mAh batteri giver dog hele 25 dages standbytid og omkring 10 timer taletid.

Overkommelig pris

Nokia 8110 lanceres i farverne Traditional Black og Banana Yellow og kommer i handlen i maj. Prisen bliver 79 euro, eller cirka 600 kroner. 

Vi fik et kig på den på den igangværende Mobile World Congress.

Nokia 8110 i Banane Yellow. Nokia 8110 i Banane Yellow.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS