Lille brillekamera gør blinde i stand til at læse og genkende ansigter

OrCam MyEye klikkes på brillen og læser alt hvad brugeren kigger på op via indbyggede højttalere. Det lille kamera kan også fortælle hvem man står overfor og genkende dagligvarer, pengesedler, betalingskort og farver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det bærbare læsekamera, OrCam MyEye, er nu tilgængelig på det danske marked og de første eksemplarer er allerede taget i brug rundt om i landet. OrCam MyEye er et lille læsekamera med en mini-højttaler som klikkes fast på ejerens egne briller. Kameraet er forbundet til en lille computer som kan placeres i en lomme eller hænges i et bælte. Når brugeren peger på en tekst, læses den højt omgående. Det gælder både aviser, bøger, skilte, menukort, produktlabels etc. og digitale enheder som computer og smartphone. Det kan lære at genkende ansigter, og fortæller dermed brugeren hvem der står overfor vedkommende. Endelig kan OrCam MyEye også lære at identificere dagligvarer, pengesedler, betalingskort og farver. Dette gør OrCam MyEye til verdens mest avancerede, bærbare hjælpemiddel inden for kunstigt syn.

Dette diskrete læsekamera udgør en afgørende forskel i hverdagen der ikke kan sammenlignes med andre hjælpemidler til blinde og svagsynede. Sådan lyder det fra en af de danske brugere af OrCam MyEye, Boris Holm fra Slagelse. Han mistede synet for godt fem år siden og til daglig arbejder han som lærer på Rosenkilde skole i Slagelse, hvor han underviser 15 børn i historie, samfundsfag og kristendomskundskab. For ham har OrCam MyEye betydet en kæmpe forandring i livet: “For tre uger siden købte jeg en bog. Det er ret grænseoverskridende for en blind at gå ind i en boghandel. Forestil dig at kunne sætte sig derhjemme med en rigtig bog for første gang i fem år, og læse den uden problemer. Kun fantasien sætter grænser for, hvad man kan bruge OrCam MyEye til”. Men det er ifølge Boris Holm ikke kun privatlivet der er blevet fuldstændig forandret. I jobbet som lærer har læsekameraet også betydet en afgørende forskel: “Når jeg underviser, kan jeg stille mig bag en elev og følge med i det, han eller hun skriver på skærmen. Det betyder, at jeg kan hjælpe eleverne på en helt ny måde, og eleverne har taget rigtig godt imod den nye mig. For mig handler det om selvstændighed og frihed. Man får mere værdighed”.

Større uafhængighed i hverdagen

Med dette læsekamera vil mange blinde og svagsynede danskere få nemmere ved visse opgaver. Mere end noget andet, så skaber OrCam MyEye en fornyet selvstændighed og uafhængighed i en grad, som ikke ses ved andre hjælpemidler. Udover at kunne læse vil mange blinde og svagsynede selv nemmere kunne orientere sig på stationer og ved stoppesteder, nemmere handle ind og i det hele taget interagere med andre mennesker privat og på job på en helt ny måde takket være ansigtsgenkendelses-funktionen.

“OrCam arbejder dedikeret med at hjælpe individer med synsproblemer. Vores mål er at skabe en bæredygtig og holdbar løsning, der vil sætte nye standarder for hvor høj grad af selvstændighed, teknologiske hjælpemidler kan skabe”, siger Dr. Yonatan Wexler, Executive Vice President of Research & Development. “Vi er stolte over at kunne tilbyde den banebrydende OrCam MyEye-teknologi til blinde og svagsynede i Danmark. OrCam giver øget selvstændighed ved diskret at kommunikere print og digital tekst fra alle overflader, samt ansigts- og produktsgenkendelse i realtid. Ved at kommunikere vigtig visuel information til brugeren af OrCam MyEye, bliver blinde eller svagsynede i stand til at studere, arbejde og klare hverdagsopgaver - alt sammen gennem en brugervenlig og intuitiv løsning”.



Hos Dansk Blindesamfund følger man den digitale udvikling tæt og her er man meget opmærksom på hvordan nye digitale hjælpemidler kan gøre en forskel for blinde og svagsynede. Det fortæller næstformand i Dansk Blindesamfund, John Heilbrunn: “Vi bifalder digitale hjælpemidler der kan spille en positiv rolle i hverdagen for landets synshandicappede. Alt for mange blinde og svagsynede i Danmark er udfordrede i forhold til job, uddannelse og fritidsaktiviteter. I Dansk Blindesamfund arbejder vi for, at de skal inkluderes på lige fod med andre og dermed få et aktivt og indholdsrigt arbejds- og fritidsliv, og vi ser derfor med stor interesse på nye digitale hjælpemidler, der som OrCam MyEye kan gøre en forskel i folks liv”.

Udviklet i Israel af Mobileye

OrCam blev udviklet i Israel af professor Amnon Shashua og Ziv Aviram, som begge er medstiftere af Mobileye. Mobileye gør brug af kunstig intelligens (AI) og teknologien bag bliver implementeret i mere end 15 millioner biler over hele verden for at forebygge trafikulykker. I marts 2017 blev det annonceret at Mobileye var blevet opkøbt af Intel for 15,3 milliarder dollars. I 2015 fandt den første lancering af OrCam MyEye sted i USA.

OrCam er udover dansk tilgængelig på flere forskellige sprog, bl.a. engelsk, tysk, italiensk, spansk, fransk, hollandsk og hebraisk. Markedspotentialet er enormt i betragtning af at der findes omkring 253 millioner blinde og svagsynede i verden (kilde: IAPB). Herhjemme bliver OrCam MyEye forhandlet af Instrulog, som forhandler elektroniske hjælpemidler til blinde og svagsynede.
Man regner med at der i Danmark er ca. 55.000 mennesker med et synshandicap.

Mere information via www.orcam.com og www.instrulog.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S