Pristjek: Her får du det billigste mobilabonnement med data i EU

Vil du betale så lidt som muligt for mobilregning, men være sikker at du kan ringe, sms'e og bruge data i alle EU-lande, så her hvor du får det billigste abonnement .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for mobilabonnementer er lidt af en jungle. Samlino har imidlertid gjort det sure arbejde. Prisportalen samlet op på alle landets mobilselskaber og sammenlignet priserne på deres billigste abonnementer. 

Det billigste abonnement du kan få i Danmark er hos Greentel, hvor du kun skal slippe 48 kroner om måneden for at have abonnementet. Der er desuden intet oprettelsesgebyr i forbindelse med købet af mobilabonnementet, hvilket også er med til at skabe den lave pris set i forhold til, hvad du betaler det første år.

Prisen for at have dette abonnement de første 12 måneder holder sig altså nede på 576 kroner, hvilket er en besparelse på over 1.911 kroner i forhold til det dyreste. Udover en lav pris inkluderer det også 1 times tale, 1 GB dataroaming i EU og fri SMS/MMS.

[irp]

Omvendt, hvis du føler du har brug for mere data, kan du overveje dukaTALEs abonnement, der er det abonnement, hvor du får mest dataroaming i EU. Med 10 GB data i både Danmark og EU har du altså rigelig data at gøre brug af, lige meget om du er i Danmark eller i Europa.

Samtidig med at du får en stor bunke data, får du også fri tale. På trods af den forholdsvis store mængde data koster abonnementet kun 99 kroner om måneden, hvilket svarer til en årlig pris på 1.188 kroner. Dette er stadig en markant besparelse på 1.299 kroner i forhold til undersøgelsens dyreste.

Til sidst kan du også, hvis du ikke føler 10 GB er nok, vælge Lebaras abonnement, hvor du får 10 timers tale og 4 GB data i EU. Til gengæld vil du i Danmark have hele 30 GB data med et abonnement, der kun koster dig 99 kroner om måneden.

Hvilke lande gælder abonnementerne med dataroaming i EU?

Belgien, Bulgarien, Cypern, Estland, Finland, Frankrig, Fransk Guyana, Gibraltar, Grækenland, Guadeloupe, Guernsey, Holland, Irland, Island, Italien, Jersey, Kroatien, Letland, Liechtensteain, Litauen, Luxembourg, Malta, Martinique, Norge, Polen, Portugal, Slovakiet, Slovenien, Spanien, Storbritannien, Sverige, Tjekkiet, Rumænien, Tyskland, Ungarn og Østrig.

[irp]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly