Nyt Alt om DATA: Retrogaming i Windows 10

Stor guide til hvordan du giver fornyet liv til dine gamle gaming-klassikere i Windows 10, læs testen af 7 fede grafikkort der ikke lænser din pung samt masser af andre guides, nyheder, test og artikler om den nyeste teknologi.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I det nye nummer af Alt om DATA nr. 05 2018 kan du dykke ned i vores store guides til at genoplive klassikere som Tomb Raider, Commander Keen og mange flere på din nye velpolerede Windows 10 pc.

Billige grafikkort

Der findes stadig masser af mennesker, der selv samler deres computer, udskifter dele og går op i, hvad der er inden i deres uundværlige pc. Flere læsere har efterspurgt billige grafikkort, og i det nye nummer kan du læse vores gruppetest af syv grafikkort til overkommelige priser.

Sundhed og teknologi

Vi starter også en ny temaserie op omkring teknologi og sundhed. Forskning viser for eksempel, at medicinsk behandling snart vil kunne testes på digitale forsøgspatienter. Vi ser også på, hvilke 3D-printede organer, vi snart kan forvente samt andre medicinske gadgets

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 05/2018, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune