Pres det bedste ud af din Windows-computer

Optimer din Windows pc, så den leverer det absolut ypperste. Vi viser dig hvordan i det nye nummer af Alt om DATA, som også byder på en stor test af wi-fi gadgets til hjemmet samt en stor konfirmationskonkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows er et glimrende styresystem, men for at få det bedste ud af det, kræver det, at du bruger lidt tid på at få det tilpasset og trimmet til dine behov. Det er ikke særlig svært, og resultatet kan blive en langt hurtigere og mere imødekommende computer. I vores store guide hjælper vi dig på vej.

Gadgets til det smarte hjem

Der er nærmest ingen grænser for hvad du efterhånden kan koble på nettet. Vi kaster et blik på nogle af de nyeste wi-fi-gadgets til hjemmet, og ser på hvad der holder og hvad der ikke gør.

Befri din mobil

Er du træt at Android, så er det måske på tide at give LineageOS en chance. Her får du et styresystem som er mere åbent og giver større frihed end Googles mobile OS. Vi viser dig hvordan du installerer det og finder de fedeste funktioner.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 06/2018, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S