Trådløse high-end-hørebøffer med støjreduktion

Satellite er de første trådløse høretelefoner på markedet med indbygget forstærker samt to dedikerede støjreducerende drivere - én dedikeret til støjreducering og én til lyden. Det gør det muligt for Satellite at levere kompromisløs hi-fi-lyd med noise cancelling uden kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Takket være en indbygget forstærker med to separate drivere leverer Satellite hi-fi- lyd, hvor der ikke er gået på kompromis med kvaliteten. Kombinationen af Satellites proprietære forstærker og en omhyggeligt fintunet 44mm dynamisk driver med høj respons skal sikrer, at alle detaljer i musikken fremstår kraftige og klare.

Traditionelle lydisolerende høretelefoner er udstyret med ét sæt drivere til både lyd og støjreducering, og det går nogle gange ud over lydkvaliteten. Satellite benytter dedikerede drivere til støjreducering, så lyddriverne og forstærker kan yde deres optimale.

Satellite kan både bruges med forstærkeren slået til, for at opleve høretelefonernes fulde potentiale, men de fungerer også som passive høretelefoner, hvis man ønsker at spare på strømmen. 

Nemme at tage med

Høretelefonerne er kompakte og kan foldes sammen, så de nemt kan være i det medfølgende etui - og på den måde opbevares sikkert, når man har dem med sig.

Bluetooth 4.1 og Apt-X sikrer trådløs tilslutning med mindst muligt tab i lydkvalitet. Der medfølger også et tre meter langt lydkabel, så man også kan bruge Satellite til analog musikafspilning.

Satellite kan levere op til 24 timers trådløs afspilning uden forstærker og op til 8 timer med forstærker og aktiv støjreducering slået til.

Blue Satellite kan købes hos udvalgte forhandlere som CDON, POWER og Elgiganten fra næste måned til en vejledende pris på 3.390 kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network