Trådløse high-end-hørebøffer med støjreduktion

Satellite er de første trådløse høretelefoner på markedet med indbygget forstærker samt to dedikerede støjreducerende drivere - én dedikeret til støjreducering og én til lyden. Det gør det muligt for Satellite at levere kompromisløs hi-fi-lyd med noise cancelling uden kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Takket være en indbygget forstærker med to separate drivere leverer Satellite hi-fi- lyd, hvor der ikke er gået på kompromis med kvaliteten. Kombinationen af Satellites proprietære forstærker og en omhyggeligt fintunet 44mm dynamisk driver med høj respons skal sikrer, at alle detaljer i musikken fremstår kraftige og klare.

Traditionelle lydisolerende høretelefoner er udstyret med ét sæt drivere til både lyd og støjreducering, og det går nogle gange ud over lydkvaliteten. Satellite benytter dedikerede drivere til støjreducering, så lyddriverne og forstærker kan yde deres optimale.

Satellite kan både bruges med forstærkeren slået til, for at opleve høretelefonernes fulde potentiale, men de fungerer også som passive høretelefoner, hvis man ønsker at spare på strømmen. 

Nemme at tage med

Høretelefonerne er kompakte og kan foldes sammen, så de nemt kan være i det medfølgende etui - og på den måde opbevares sikkert, når man har dem med sig.

Bluetooth 4.1 og Apt-X sikrer trådløs tilslutning med mindst muligt tab i lydkvalitet. Der medfølger også et tre meter langt lydkabel, så man også kan bruge Satellite til analog musikafspilning.

Satellite kan levere op til 24 timers trådløs afspilning uden forstærker og op til 8 timer med forstærker og aktiv støjreducering slået til.

Blue Satellite kan købes hos udvalgte forhandlere som CDON, POWER og Elgiganten fra næste måned til en vejledende pris på 3.390 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse