Trådløse high-end-hørebøffer med støjreduktion

Satellite er de første trådløse høretelefoner på markedet med indbygget forstærker samt to dedikerede støjreducerende drivere - én dedikeret til støjreducering og én til lyden. Det gør det muligt for Satellite at levere kompromisløs hi-fi-lyd med noise cancelling uden kabel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Takket være en indbygget forstærker med to separate drivere leverer Satellite hi-fi- lyd, hvor der ikke er gået på kompromis med kvaliteten. Kombinationen af Satellites proprietære forstærker og en omhyggeligt fintunet 44mm dynamisk driver med høj respons skal sikrer, at alle detaljer i musikken fremstår kraftige og klare.

Traditionelle lydisolerende høretelefoner er udstyret med ét sæt drivere til både lyd og støjreducering, og det går nogle gange ud over lydkvaliteten. Satellite benytter dedikerede drivere til støjreducering, så lyddriverne og forstærker kan yde deres optimale.

Satellite kan både bruges med forstærkeren slået til, for at opleve høretelefonernes fulde potentiale, men de fungerer også som passive høretelefoner, hvis man ønsker at spare på strømmen. 

Nemme at tage med

Høretelefonerne er kompakte og kan foldes sammen, så de nemt kan være i det medfølgende etui - og på den måde opbevares sikkert, når man har dem med sig.

Bluetooth 4.1 og Apt-X sikrer trådløs tilslutning med mindst muligt tab i lydkvalitet. Der medfølger også et tre meter langt lydkabel, så man også kan bruge Satellite til analog musikafspilning.

Satellite kan levere op til 24 timers trådløs afspilning uden forstærker og op til 8 timer med forstærker og aktiv støjreducering slået til.

Blue Satellite kan købes hos udvalgte forhandlere som CDON, POWER og Elgiganten fra næste måned til en vejledende pris på 3.390 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura