Test: Amazon Echo: Ikke perfekt – men god fornyelse og fin pris

Amazons anden generation af Echo har fornyet sig i det ydre. Den har få kanterne slebet af, har fået taget lidt af højden og er blevet svøbt i et diskret klæde, sandsynligvis for at den ikke skal skille sig ud som en truende sort hightech-monolit i hjørnet af en gennemsnitlig stue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den fås også beklædt med træ, hvis du foretrækker eg og valnød. Den fås også i metal. Udgaven uden klæde koster en smule mere.

Lyddelen er blevet totalt moderniseret med en ny, nedadrettet subwoofer og en dedikeret diskant – det hele udstyret med Dolby-processorer. Højttaleren leverer behagelig lyd med en anstændig bas og klare, talte stemmer. Ved både høje og lave lydstyrker er lyden mere afbalanceret og rig, end man kunne forvente af en højttaler til den pris.

Dette er en bedre Echo end dens forgænger. Den er ikke fejlfri – skønt den allerede udmærkede mikrofonopsætning har fået både hardware- og software-opgradering. Af og til har Alexa tendens til at ignorere kommandoer, der bliver givet i et støjende miljø, især hvis Echo er skruet op for fuld styrke, eller du hæver din stemme en smule.

Det ville også være at foretrække, at volumenknappen havde flere indstillingsmuligheder end de 10, der er på denne udgave. Desuden betyder det forhold, at du ikke kan tilkoble andre enheder, at du udelukkende kan streame til den.

Kort sagt en bedre (og tilmed billigere) Echo. Men hvis du er fanatisk tilhænger af det smarte hjem, er det nok bedre at satse på Echo Plus.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank