Test: Amazon Echo: Ikke perfekt – men god fornyelse og fin pris

Amazons anden generation af Echo har fornyet sig i det ydre. Den har få kanterne slebet af, har fået taget lidt af højden og er blevet svøbt i et diskret klæde, sandsynligvis for at den ikke skal skille sig ud som en truende sort hightech-monolit i hjørnet af en gennemsnitlig stue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den fås også beklædt med træ, hvis du foretrækker eg og valnød. Den fås også i metal. Udgaven uden klæde koster en smule mere.

Lyddelen er blevet totalt moderniseret med en ny, nedadrettet subwoofer og en dedikeret diskant – det hele udstyret med Dolby-processorer. Højttaleren leverer behagelig lyd med en anstændig bas og klare, talte stemmer. Ved både høje og lave lydstyrker er lyden mere afbalanceret og rig, end man kunne forvente af en højttaler til den pris.

Dette er en bedre Echo end dens forgænger. Den er ikke fejlfri – skønt den allerede udmærkede mikrofonopsætning har fået både hardware- og software-opgradering. Af og til har Alexa tendens til at ignorere kommandoer, der bliver givet i et støjende miljø, især hvis Echo er skruet op for fuld styrke, eller du hæver din stemme en smule.

Det ville også være at foretrække, at volumenknappen havde flere indstillingsmuligheder end de 10, der er på denne udgave. Desuden betyder det forhold, at du ikke kan tilkoble andre enheder, at du udelukkende kan streame til den.

Kort sagt en bedre (og tilmed billigere) Echo. Men hvis du er fanatisk tilhænger af det smarte hjem, er det nok bedre at satse på Echo Plus.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S