Test: Amazon Echo: Ikke perfekt – men god fornyelse og fin pris

Amazons anden generation af Echo har fornyet sig i det ydre. Den har få kanterne slebet af, har fået taget lidt af højden og er blevet svøbt i et diskret klæde, sandsynligvis for at den ikke skal skille sig ud som en truende sort hightech-monolit i hjørnet af en gennemsnitlig stue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den fås også beklædt med træ, hvis du foretrækker eg og valnød. Den fås også i metal. Udgaven uden klæde koster en smule mere.

Lyddelen er blevet totalt moderniseret med en ny, nedadrettet subwoofer og en dedikeret diskant – det hele udstyret med Dolby-processorer. Højttaleren leverer behagelig lyd med en anstændig bas og klare, talte stemmer. Ved både høje og lave lydstyrker er lyden mere afbalanceret og rig, end man kunne forvente af en højttaler til den pris.

Dette er en bedre Echo end dens forgænger. Den er ikke fejlfri – skønt den allerede udmærkede mikrofonopsætning har fået både hardware- og software-opgradering. Af og til har Alexa tendens til at ignorere kommandoer, der bliver givet i et støjende miljø, især hvis Echo er skruet op for fuld styrke, eller du hæver din stemme en smule.

Det ville også være at foretrække, at volumenknappen havde flere indstillingsmuligheder end de 10, der er på denne udgave. Desuden betyder det forhold, at du ikke kan tilkoble andre enheder, at du udelukkende kan streame til den.

Kort sagt en bedre (og tilmed billigere) Echo. Men hvis du er fanatisk tilhænger af det smarte hjem, er det nok bedre at satse på Echo Plus.

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Tilsyn & Compliance

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job