Test: Amazon Echo: Ikke perfekt – men god fornyelse og fin pris

Amazons anden generation af Echo har fornyet sig i det ydre. Den har få kanterne slebet af, har fået taget lidt af højden og er blevet svøbt i et diskret klæde, sandsynligvis for at den ikke skal skille sig ud som en truende sort hightech-monolit i hjørnet af en gennemsnitlig stue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den fås også beklædt med træ, hvis du foretrækker eg og valnød. Den fås også i metal. Udgaven uden klæde koster en smule mere.

Lyddelen er blevet totalt moderniseret med en ny, nedadrettet subwoofer og en dedikeret diskant – det hele udstyret med Dolby-processorer. Højttaleren leverer behagelig lyd med en anstændig bas og klare, talte stemmer. Ved både høje og lave lydstyrker er lyden mere afbalanceret og rig, end man kunne forvente af en højttaler til den pris.

Dette er en bedre Echo end dens forgænger. Den er ikke fejlfri – skønt den allerede udmærkede mikrofonopsætning har fået både hardware- og software-opgradering. Af og til har Alexa tendens til at ignorere kommandoer, der bliver givet i et støjende miljø, især hvis Echo er skruet op for fuld styrke, eller du hæver din stemme en smule.

Det ville også være at foretrække, at volumenknappen havde flere indstillingsmuligheder end de 10, der er på denne udgave. Desuden betyder det forhold, at du ikke kan tilkoble andre enheder, at du udelukkende kan streame til den.

Kort sagt en bedre (og tilmed billigere) Echo. Men hvis du er fanatisk tilhænger af det smarte hjem, er det nok bedre at satse på Echo Plus.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS