Test: Google Home: Den bedste vej til Google Assistant

Selvom der er mange ligheder mellem Amazons og Googles højttalere, vil dit valg af ”økosystem” gøre en ret stor forskel i dagligt brug.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For eksempel er Google Assistant – som fås med Home- og Home Mini-højttalerne – den eneste måde, hvorpå du kan styre Chromecast med stemmen, og den er meget bedre til at forstå naturligt (engelsk) sprog end sin system-konkurrent.

Den havde godt nok større besvær med vores engelske accent end Amazons Alexa-assistent (og havde stort besvær med at høre sit opkaldsord på Home-højttaleren), men så har den det plus, at der er indbygget rigtig flerbruger-understøttelse med stemmegenkendelse for hver enkelt medlem i familien (og integration med deres personlige Google-konto).

Selve højttaleren er lille og efteraber den stil, som vi kender fra Googles øvrige udstyr til hjemmet – med den flade, skrå top, en skjult ring der består af 3-farvede LED-lys og et stofbeklædt gitter foran højttaleren. Pænt uden at være smukt.

Højttaleren har en ujævn lydgengivelse, når den streamer via Wi-Fi eller Bluetooth. Og der er ikke saftig power. Google Home kan ikke på nogen måde erstatte dit rigtige stereoanlæg. Men den bedste måde at få adgang til Google Assistant på lige nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos