LG klar med ny topmobil

G7 ThinQ byder på "iPhone-skærm" med enorm lysstyrke samt surround-lyd og store processorkræfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

LG har ikke været så synlige på det danske mobilmarked de seneste par år. Koreanerne fortsætter dog ufortrødent med at sende smartphones på markedet.

Den næste i rækken er G7 ThinQ, producentens nye topmobil, som netop er præsenteret. 

"iPhone X-skærm"

G7 springer med på vognen, når det gælder fuldskærms-designet, som vi blandt andet kender fra iPhone X. Hertil følger således også det uundgåelige bump i toppen, hvor selfiekameraet sidder.

Skærmen måler 6,1" og er af LCD-typen. Den har en imponerende lysstyrke på 1000 nits. Det betyder, at du bør være i stand til at tyde billedet, selv i sollys. Opløsningen er 3120 x 1440 pixels, og skærmen understøtter HDR.

Ansigtgenkendelse får du også og ligeledes fingeraftrykslæser, og designet er desuden vand- og støvtæt, med IP68 certificering.

Surround i højttalerne

Traditionen tro er der gjort en del ud af lyden. G7 understøtter DTS:X 3D Surround Sound, som kan efterligne 7.1 surround, og den har indbygget Hi-Fi Quad DAC, så du får lækker lyd i hørebøfferne. 

Når det kommer til kameraet, er der ikke sket det store siden de foregående modeller. Der er tale om et dual kamera, hvor et standard 16 MP kamera med F1.6 blænde kombineres med et 16 MP ultravidvinkel-kamera med F1.9 blænde. På fronten er der 8 MP kamera vidvinkel kamera.

Nyeste Snapdragon

Kræfterne leveres af den nyeste mobilprocessor fra Qualcomm, Snapdragon 845. Som vi har set fra Sonys seneste topmobil, Xperia XZ2, der anvender samme chip, så er den i stand til at leverer virkelig god ydelse. Der er 4GB ram i standardudgaven, men G7 kommer også i en +udgave, der har 6GB ram og øger lagerpladsen fra 64 GB til 128 GB.

Med en kapacitet på 3000 mAh er batteriet ikke ligefrem imponerende, men der er Quick Charge 3.0 så du kan oplade mobilen hurtigt. G7 understøtter også trådløs opladning.

Styresystemet er Android 8.0 Oreo kombineret med LGs nye AI Pack 2.0. 

G7 ThinQ får i farverne New Platinum Gray, New Aurora Black, New Moroccan Blue og Raspberry Rose. Men hvornår den kommer på markedet, og hvad den kommer til at koste ved vi endnu ikke. Om den overhovedet kommer ud i Danmark officielt, er dog også temmelig usikkert, set i lyset af de seneste lanceringer. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S