Ny OnePlus-mobil afsløres i dag

Senere på dagen præsenteres den nye OnePlus 6, der ligesom forgængerne ser ud til at give alle dig stærke specs og alle de nyeste smartphone-features til en yderst rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gælder det value for money, så er der vel nærmest ingen producent på smartphone-markedet, der kan hamle op med OnePlus. Netop derfor er de kinesiske mobiler da også lynhurtigt blevet super-populære. 

[irp posts="3094986"]

I aften er det tid til endnu en topmobil fra OnePlus. Ved et event kl. 18 dansk tid præsenteres OnePlus 6. Intet officielt er afsløret om mobilen endnu, men da Amazon er kommet til lægge OnePlus 6 ud på deres hjemmeside før tid (men hurtigt har fjernet den igen), ser det ud til at vi kan forvente en smartphone, der ligesom konkurrenterne har rammeløst design med "kamerahak" i toppen samt den nye Snapdragon 845 processor og dobbeltkamera, der minder om det der sidder på forgængerne OnePlus 5 og 5T.

Bredere ude på det danske marked 

Priserne ser ud til at forblive uændret. Det vil sige 3.799 kroner for en model med 6 GB ram og 64 GB lager, og 4.299 kroner for en model med 8 GB ram og 256 lager.

Nye partnerskaber med Telia og Telenor betyder, at OnePlus 6 fremover vil blive forhandlet hos alle store danske teleselskaber, når salget starter. Samtidig lancerer OnePlus en bytteservice, så brugere kan få en god pris for deres gamle telefoner.

Vi ved meget mere om OnePlus 6 i aften. Alt om DATA er på pletten ved det danske presseevent.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland