Ny OnePlus-mobil afsløres i dag

Senere på dagen præsenteres den nye OnePlus 6, der ligesom forgængerne ser ud til at give alle dig stærke specs og alle de nyeste smartphone-features til en yderst rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gælder det value for money, så er der vel nærmest ingen producent på smartphone-markedet, der kan hamle op med OnePlus. Netop derfor er de kinesiske mobiler da også lynhurtigt blevet super-populære. 

[irp posts="3094986"]

I aften er det tid til endnu en topmobil fra OnePlus. Ved et event kl. 18 dansk tid præsenteres OnePlus 6. Intet officielt er afsløret om mobilen endnu, men da Amazon er kommet til lægge OnePlus 6 ud på deres hjemmeside før tid (men hurtigt har fjernet den igen), ser det ud til at vi kan forvente en smartphone, der ligesom konkurrenterne har rammeløst design med "kamerahak" i toppen samt den nye Snapdragon 845 processor og dobbeltkamera, der minder om det der sidder på forgængerne OnePlus 5 og 5T.

Bredere ude på det danske marked 

Priserne ser ud til at forblive uændret. Det vil sige 3.799 kroner for en model med 6 GB ram og 64 GB lager, og 4.299 kroner for en model med 8 GB ram og 256 lager.

Nye partnerskaber med Telia og Telenor betyder, at OnePlus 6 fremover vil blive forhandlet hos alle store danske teleselskaber, når salget starter. Samtidig lancerer OnePlus en bytteservice, så brugere kan få en god pris for deres gamle telefoner.

Vi ved meget mere om OnePlus 6 i aften. Alt om DATA er på pletten ved det danske presseevent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job