Ny OnePlus-mobil afsløres i dag

Senere på dagen præsenteres den nye OnePlus 6, der ligesom forgængerne ser ud til at give alle dig stærke specs og alle de nyeste smartphone-features til en yderst rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gælder det value for money, så er der vel nærmest ingen producent på smartphone-markedet, der kan hamle op med OnePlus. Netop derfor er de kinesiske mobiler da også lynhurtigt blevet super-populære. 

[irp posts="3094986"]

I aften er det tid til endnu en topmobil fra OnePlus. Ved et event kl. 18 dansk tid præsenteres OnePlus 6. Intet officielt er afsløret om mobilen endnu, men da Amazon er kommet til lægge OnePlus 6 ud på deres hjemmeside før tid (men hurtigt har fjernet den igen), ser det ud til at vi kan forvente en smartphone, der ligesom konkurrenterne har rammeløst design med "kamerahak" i toppen samt den nye Snapdragon 845 processor og dobbeltkamera, der minder om det der sidder på forgængerne OnePlus 5 og 5T.

Bredere ude på det danske marked 

Priserne ser ud til at forblive uændret. Det vil sige 3.799 kroner for en model med 6 GB ram og 64 GB lager, og 4.299 kroner for en model med 8 GB ram og 256 lager.

Nye partnerskaber med Telia og Telenor betyder, at OnePlus 6 fremover vil blive forhandlet hos alle store danske teleselskaber, når salget starter. Samtidig lancerer OnePlus en bytteservice, så brugere kan få en god pris for deres gamle telefoner.

Vi ved meget mere om OnePlus 6 i aften. Alt om DATA er på pletten ved det danske presseevent.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo