Ny OnePlus-mobil afsløres i dag

Senere på dagen præsenteres den nye OnePlus 6, der ligesom forgængerne ser ud til at give alle dig stærke specs og alle de nyeste smartphone-features til en yderst rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gælder det value for money, så er der vel nærmest ingen producent på smartphone-markedet, der kan hamle op med OnePlus. Netop derfor er de kinesiske mobiler da også lynhurtigt blevet super-populære. 

[irp posts="3094986"]

I aften er det tid til endnu en topmobil fra OnePlus. Ved et event kl. 18 dansk tid præsenteres OnePlus 6. Intet officielt er afsløret om mobilen endnu, men da Amazon er kommet til lægge OnePlus 6 ud på deres hjemmeside før tid (men hurtigt har fjernet den igen), ser det ud til at vi kan forvente en smartphone, der ligesom konkurrenterne har rammeløst design med "kamerahak" i toppen samt den nye Snapdragon 845 processor og dobbeltkamera, der minder om det der sidder på forgængerne OnePlus 5 og 5T.

Bredere ude på det danske marked 

Priserne ser ud til at forblive uændret. Det vil sige 3.799 kroner for en model med 6 GB ram og 64 GB lager, og 4.299 kroner for en model med 8 GB ram og 256 lager.

Nye partnerskaber med Telia og Telenor betyder, at OnePlus 6 fremover vil blive forhandlet hos alle store danske teleselskaber, når salget starter. Samtidig lancerer OnePlus en bytteservice, så brugere kan få en god pris for deres gamle telefoner.

Vi ved meget mere om OnePlus 6 i aften. Alt om DATA er på pletten ved det danske presseevent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS