Ny OnePlus-mobil afsløres i dag

Senere på dagen præsenteres den nye OnePlus 6, der ligesom forgængerne ser ud til at give alle dig stærke specs og alle de nyeste smartphone-features til en yderst rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Gælder det value for money, så er der vel nærmest ingen producent på smartphone-markedet, der kan hamle op med OnePlus. Netop derfor er de kinesiske mobiler da også lynhurtigt blevet super-populære. 

[irp posts="3094986"]

I aften er det tid til endnu en topmobil fra OnePlus. Ved et event kl. 18 dansk tid præsenteres OnePlus 6. Intet officielt er afsløret om mobilen endnu, men da Amazon er kommet til lægge OnePlus 6 ud på deres hjemmeside før tid (men hurtigt har fjernet den igen), ser det ud til at vi kan forvente en smartphone, der ligesom konkurrenterne har rammeløst design med "kamerahak" i toppen samt den nye Snapdragon 845 processor og dobbeltkamera, der minder om det der sidder på forgængerne OnePlus 5 og 5T.

Bredere ude på det danske marked 

Priserne ser ud til at forblive uændret. Det vil sige 3.799 kroner for en model med 6 GB ram og 64 GB lager, og 4.299 kroner for en model med 8 GB ram og 256 lager.

Nye partnerskaber med Telia og Telenor betyder, at OnePlus 6 fremover vil blive forhandlet hos alle store danske teleselskaber, når salget starter. Samtidig lancerer OnePlus en bytteservice, så brugere kan få en god pris for deres gamle telefoner.

Vi ved meget mere om OnePlus 6 i aften. Alt om DATA er på pletten ved det danske presseevent.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job